Na czym polega dopochwowe badanie USG?

Badanie USG dopochwowe (transwaginalne) stosowane jest w ginekologii oraz położnictwie, jako jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Badanie powinno być przeprowadzane przez lekarza podczas każdej wizyty kontrolnej, a przynajmniej raz na okres dwóch lat. W niniejszym tekście przedstawimy Państwu jak wygląda oraz w jakim celu wykonuje się USG transwaginalne.

Na czy polega dopochwowe badanie USG?

USG jest metodą wykorzystującą do obrazowania fale ultradźwiękowe, które transmitowane są w dawce nieszkodliwej dla człowieka. Niniejsze fale wytwarzane są przy pomocy przewrotnika (czujnika) pizoelektrycznego i dalej przesyłane do wnętrza badanej części ciała. Proces obrazowania przebiega na podstawie odbijania się fal od napotkanych na swojej drodze przeszkód. Takie przeszkody mogą stanowić między innymi granice badanych narządów lub nieprawidłowości, jak i zwapnienia, przerwy w tkankach, jamy wypełnione płynem oraz pęcherzyki powietrza, czy ciała obce. Fale odbitego echa odbierane są przez czujnik pizoelektryczny, a otrzymane informacje przetwarzane przez aparaturę. Dalej uzyskane dane wyświetlane są w formie obrazu (odzwierciedlającego układ narządów oraz tkanek), który następnie interpretowany jest przez lekarza przeprowadzającego niniejsze badanie.

W jakim celu wykonuje się USG dopochwowe?

Za pośrednictwem niniejszego badania możemy stwierdzić wszelkiego rodzaju nieprawidłowości znajdujące się w narządach rodnych kobiety. Badanie USG dopochwowe, to również metoda wykorzystywana w pierwszych miesiącach ciąży. Badanie transwaginalne stosowane jest w celu zlokalizowania przyczyny bólów podbrzusza, nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, przy zaburzeniach miesiączkowania oraz w celu zdiagnozowanie źródła uporczywych dolegliwości występujących podczas miesiączki. To również metoda, która może pomóc w ustaleniu przyczyn niepłodności oraz fazy cyklu owulacyjnego. Niniejsze badanie wykorzystywane jako metoda diagnostyczna pojawiających się zmian (torbiele, nowotwory), jest również pomocne w określeniu wad budowy żeńskiego układu rozrodczego.

Jak przebiega dopochwowe badanie USG oraz jak się do niego przygotować?

Badanie transwaginalne przeprowadza się w pozycji leżącej (na plecach). Sonda wprowadzana do pochwy jest podłużna, o szerokości około 2 cm. Na sondę nakładana jest jednorazowa nawilżona żelem osłonka, która swoim wyglądem przypomina prezerwatywę. Po wprowadzeniu sondy do pochwy lekarz na monitorze może dokonać analizy wyświetlanych obrazów. Niniejsze badanie jest bezbolesne, jednak u niektórych kobiet może się ono wiązać z dyskomfortem. Całość badania trwa zazwyczaj kilka najwyżej kilkadziesiąt minut. W celu przygotowania się do badania, należy rozebrać się od pasa w dół, tak samo jak w przypadku standardowego badania ginekologicznego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *