Leki na trądzik i ich działanie

Tabletki na trądzik na receptę mają określone dawkowanie.
Leki na trądzik i ich działanie
5 (100%) 5 votes

Leczenie trądziku nie zawsze jest proste, dlatego powinno się skonsultować z lekarzem i dermatologiem, by mieć pewność, że leczenie może odbyć się bez kuracji lekami. W ostrych stanach zapalnych może okazać się, że będą potrzebne leki hormonalne na trądzik. Lek na trądzik często ma o wiele większe dawki substancji, które zawarte są w suplementach diety, takie jak witamina A, ale tabletki na trądzik na receptę są o wiele silniejsze niż suplementy diety, a kuracja nimi trwa krócej. Tabletki na trądzik zawierają również substancje przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć ilość wyprysków i wspomagają leczenie. Oto niektóre znane leki na trądzik, które dostępne są w aptece. Przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Przegląd popularnych leków na trądzik

Curacne

Lek na trądzik curacne przeznaczony jest na ciężkie postacie trądziku różowatego, w tym jest wskazany na trądzik guzkowy. Polecany jest przy opornym standardowym leczeniu i braku efektów podczas stosowania leków miejscowo. Zawiera izotretoinę, która jest retinoidem.

Curacne stosowany powinien być podczas posiłku. Ilość leku ustala lekarz. Pełna kuracja wynosi 24 tygodnie. Ponieważ Curacne może zwiększyć naszą wrażliwość na słońce, nie powinno się podczas jego stosowania opalać się, ani długo przebywać na słońcu. Kurację warto więc rozpocząć zimą lub jesienią. Curacne poprawia regenerację skóry i zmniejsza wydzielanie się łoju. Podczas kuracji nie wolno stosować kosmetyków mocno ścierających skórę ani depilować się przez czas kuracji i do 6 miesięcy po jej zakończeniu. W trakcie kuracji można stosować delikatne kremy nawilżające.

Możliwymi skutkami ubocznymi są:

 • zapalenia powiek,
 • zapalenia spojówki,
 • suchość oka,
 • krwawienie z nosa,
 • suchość błony śluzowej nosa.

O wszystkich skutkach ubocznych należy informować lekarza.

Aknenormin

Aknenormin jest lekiem na trądzik z grupy retinoidów wewnętrznych, który działa na najostrzejsze postaci trądziku. Jego działanie jest podobne, jak  wprzypadku curacne. Zawiera on bardzo dużą dawkę pochodnej witaminy A, czyli izotretynoiny, która wspiera regenerację skóry. Substancja ta zmniejsza również wydzielanie się sebum oraz złuszcza skórę, co w efekcie daje spłycenie  blizn. Przy stosowaniu tego leku warto pamiętać o skutkach ubocznych takich jak:

 • bóle głowy,
 • wysychanie błon śluzowych gardła,
 • suchość oczu,
 • problemy z widzeniem.

Izotek

Izotek rówież jest lekiem na trądzik z retinoidami. Kuracja tym lekiem trwa od 16 do 24 tygodni. W trakcie trwania kuracji nie wolno opalać się, ani stosować kosmetyków złuszczających. Należy także powstrzymać się od depilacji, ponieważ wówczas skóra łuszczy się, jest sucha i delikatna. Leczenie trądziku izotretoiną powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Należy przez czas kuracji stosować delikatne kremy nawilżające, ponieważ skóra ulega przesuszeniu podczas kuracji.. Lek na trądzik Izotek ma za zadanie znormalizować wydzielanie się sebum, ale także doprowadzić do naturalnego łuszczenia się skóry, co znacznie spłyci blizny potrądzikowe. Możliwe skutki uboczne, jakie mogą wystąpić to:

 • podwyższony cholesterol,
 • problemy z widzeniem,
 • suchość błon śluzowych gardła,
 • zapalenie spojówek.

Axotret

Axotret jest lekiem na trądzik z izotretinoiną, łagodzącym objawy trądziku, takie jak stan zapalny, wypryski, zbyt duże wydzielanie sebum. Kuracja Axotretem trwa do 24 tygodni. Przez ten czas należy unikać słońca oraz silnie peelingujących kosmetyków. Niewskazana jest również depilacja w obrębie twarzy, dlatego że prawdopodobnie wywoła duże podrażnienia. Należy nawilżać skórę kremami – najlepiej o naturalnym składzie, by nie podrażnić skóry. Przeczytaj artykuł o axotrecie!

Roaccutane

Lek na trądzik z izotretinoiną zapobiegający powstawaniu nowych wyprysków. Regeneruje skórę i zmniejsza ilość blizn. W Polsce jest niedostępny – podobnie jak w innych krajach został wycofany ze względu na poważne skutki uboczne, w szczególności nasilenie depresji, co doprowadziło do prób samobójczych.

Izotretynoina skutki uboczne – uciążliwe następstwa

Leczenie trądziku izotretynoiną wiąże się z wieloma następstwami, często bardzo uporczywymi. Izotretynoina skutki uboczne wywołuje bardzo często, a najpowszechniejsze z nich, to:izotretynoina - tylko pod kontrolą lekarza!

 • suchość skóry,
 • wysypka,
 • świąd,
 • pieczenie skóry.

Często występują również bóle głowy. O skutkach ubocznych należy informować na bieżąco lekarza.

Izotretynoina – warto stosować?

Przy ciężkich postaciach trądziku warto stosować tabletki na trądzik na receptę. Izotretoina opinie ma dobre zarówno jeśli chodzi o lekarzy, jak i pacjentów. Zgłaszają oni po kuracji znacznie wygładzenie skóry oraz zmniejszenie ilości wyprysków. Izotretynoina na trądzik jest mimo skutków ubocznych bezpieczna i zalecana przy ciężkich postaciach trądziku.
Izotretynoina opinie wywołuje skrajne. I choć w jej przypadku nie ma skutków ubocznych takich jak problemy z wagą czy libido, niektórzy decydują się na jej odstawienie, kiedy skutki zaczynają ich przerastać.

4 Comments

 1. Gazela

  Ja staram się jednak unikać tak mocnych leków, babcia mi ostatnio poleciła prosty i skuteczny sposób, przemywać twarz mlekiem z miodem, kurkumą i gałką muszkatołową. Oczywiście nie mówię, że pomoże to na wyjątkowo nocne stadia trądziku ale akurat u mnie sprawdza się. Doraźnie można stosować punktowo rozgnieciony czosnek 🙂 wystarczy cieniutka warstwa

  Reply
 2. Smerfetka

  Mam okropne kompleksy z powodu trądziku. Co robić? Przez lata próbowałam tylu środków i nic. Trądzik dalej mi doskwiera 🙁 to chyba czas żeby odwiedzić dermatologa…

  Reply
 3. Majka90

  Ja jakimś cudem nie mam skutków ubocznych poza lekkim przesuszeniem skóry, ale fajnie w takim przypadku działa krem Sevolium , jego skład jest naturalny i w dodatku redukuje zaczerwienienia, regeneruje naskórek, fajnie matuje i można na to spokojnie nakładać lekki podkład.

  Reply
 4. Adriana85

  Szukam dobrego kremu dla córki, która ma problem z cerą. Nie chcę jej od razu faszerować lekami, bo nie chcę jej narażać na skutki uboczne. Polecicie coś na cerę 15 latki?

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 − 46 =