Refluks żołądkowy – czym jest to schorzenie?

Zdrowie mamy tylko jedno. I chociaż powszechnie już chyba wiadomo, że dużo lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – nie zawsze jest to możliwe. Nie zawsze też myślimy o profilaktyce zdrowotnej. Bo i po co? W końcu i tak jesteśmy zdrowi, prawda? Już nawet poeta, Jan Kochanowski pisał: „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” – od czasów Kochanowskiego minęły całe wieki, a w tej sprawie w mentalności wielu ludzi nic się nie zmieniło. Nadal doceniamy zdrowie najbardziej wtedy, gdy je tracimy. A choroba ma naprawdę gorzki i nieprzyjemny smak. Zwłaszcza, gdy dotyka naszego żołądka.

Palący smak refluksu

Refluks żołądkowy to choroba, która związana jest z cofaniem się treści żołądkowych do przełyku. Niestety, poza niestrawionymi resztkami jedzenia, do naszego przełyku cofają się również enzymy trawienne i kwas solny, które występują w żołądku. Powoduje to bardzo niekomfortowe i miejscami niezwykle silne odczucie pieczenia, czyli tak zwaną zgagę. Jednak zgaga to nie jedyne następstwo refluksu. Ciągłe cofanie treści żołądkowych doprowadzić może również do podrażnienia i uszkodzenia śluzówki przełyku, czyli tak zwanej nadżerki.

Przyczyny refluksu

Refluks żołądkowo-przełykowy związany jest z zarzucaniem treści żołądkowych do przełyku. Ale jakie są jego przyczyny?

Dolny zwieracz przełyku to mięsień, który odpowiedzialny jest za przejście pokarmu do żołądka przez rozkurczanie się przy połykaniu i kurczenie po nim, by uniemożliwić właśnie cofanie się treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Jeżeli mięsień ten jest niewydolny, nie kurczy się prawidłowo – wtedy właśnie dochodzi do refluksu. Ale co powoduje nieprawidłowe kurczenie się dolnego zwieracza przełyku lub jego niewydolność? Do rozwoju choroby i uszkodzenia prawidłowego działania mięśnia dolnego zwieracza przełyku może dojść między innymi w przypadku:

 – otyłości,

 – cukrzycy,

 – ciąży,

– twardzicy.

Jednak nie tylko to wpływa na możliwość pojawienia się refluksu. Mają na to wpływ również zażywane lekarstwa, zwłaszcza przyjmowane doustnie środki antykoncepcyjne, lekarstwa zażywane z powodu nadciśnienia tętniczego, chorób płucnych czy też z powodu choroby niedokrwiennej serca.

Refluks może wystąpić również z dużo bardziej prozaicznych powodów: na przykład z powodu nadmiernego przejedzenia się lub zbyt szybkiego położenia się, bądź też wstania po posiłku. Może też wystąpić z powodu spożycia zbyt dużej ilości kwasów – na przykład tych zawartych w coli czy sokach.

Objawy refluksu

Do objawów choroby refluksowej z całą pewnością zaliczyć można:

 – pieczenie w jamie ustnej,

 – zgaga,

 – kwaśny, bądź gorzki posmak w ustach,

 – ból w okolicach mostka,

 – ulewanie pokarmu,

 – ból promieniujący do szyi.

Zwłaszcza przez wzgląd na piekący i promieniujący ból w okolicach mostka, czasami może się zdarzyć tak, że objawy choroby żołądka pomylone mogą zostać z objawami zawału serca. Choć refluks nie jest tak groźną chorobą z całą pewnością nie należy go lekceważyć. Więcej: http://poradnikrefluksowy.pl/

1 Comment

  1. Iwonka

    Tylko, że refluks u dzieci to chyba najbardziej denerwująca dolegliwość, pomijając jakieś konkretne choroby oczywiście. Niby wszystko jest w porządku, nic się nie dzieje i nie ma żadnych objawów, a jednak co chwilę jest ulewanie, niezależnie od pozycji. Nic dziwnego, że ludzie boją się, że to choroba refluksowa.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *