Test na wirusa HPV – warto go robić?

Kłykciny kończyste umiejscawiają się w okolicach narządów płciowych u kobiet i mężczyzn. Przyczyną tych nieestetycznych brodawek jest wirus brodawczaka ludzkiego, nazywany też w skróci wirusem HPV (Human Papillomavirus), przenoszony drogą płciową podczas kontaktów seksualnych. Wirusem HPV można zarazić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy on ludzi w kategorii wiekowej od 17 do 33 lat. Współżycie z osobą, która ma kłykciny kończyste, obarczone jest dużym ryzykiem przekazania wirusa. Dodatkowo ciekawostką jest, że ok. 20% osób z kłykcinami kończystymi choruje na inną chorobę dotyczącą narządów płciowych.

Do tej pory udało się zidentyfikować ponad 100 typów wirusa HPV i już wiadomo, że około 40 rodzajów odpowiada za powstanie kłykcin kończystych. Diagnostyka powinna uwzględniać badanie na HPV, które potwierdzi obecność wirusa w organizmie. Jest to bardzo ważne, ponieważ wirus brodawczaka ludzkiego może przyczynić się też do rozwoju raka szyjki macicy. Niektóre jego typy są wysoko onkogenne, dlatego zawsze należy rozważyć test na HPV.

Zobacz, jak zamówić test na hpv ze strony drwenerolog.pl – kliknij:

HPV TEST - zamów online ze strony drwenerolog.pl

Jak wirus HPV dostaje się do naszego organizmu?

Cząstki wirusa są w stanie przeniknąć przez skórę i błonę śluzową narządów płciowych poprzez mikroskopijne otarcia w ich okolicy. Mikro otarcia pojawiają się w trakcie aktywności seksualnej. Obecność wirusa HPV początkowo może nie dawać objawów nawet przez wiele miesięcy.

U około 30% osób, które miały kontakt seksualny z partnerem z kłykcinami kończystymi, w ciągu 3 miesięcy pojawią się zmiany narządów płciowych spowodowane HPV. Statystyki są pod tym względem bezlitosne. Dlatego ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej. Kłykciny kończyste czasem są słabo widoczne, szczególnie na początku, zanim osiągną duże rozmiary. Czasem obecna jest tylko jedna mała brodawka, choć częściej jest ich więcej i mają kalafiorowatą strukturę. U kobiet mogą zlokalizować się na szyjce macicy i wtedy ich zauważenie jest wręcz niemożliwe bez badania ginekologicznego.

W grupie ryzyka zakażenia wirusem HPV są palacze, osoby z obniżoną odpornością, wykorzystywane seksualnie w wieku dziecięcym i w przypadku, gdy matka miała wirusa HPV (zarażenie podczas porodu).

Jak sprawdzić, czy jesteśmy zarażeni wirusem HPV?

Najpierw lekarz robi cytologię, która polega na pobraniu wymazu z powierzchni szyjki macicy w celu uzyskania komórek, badanych na obecność HPV. Niektóre typy wirusa HPV mogą powodować nieprawidłowe wyniki i wskazywać na zmiany przedrakowe. Nieprawidłowe wyniki cytologii to alarm, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jeśli obawiasz się, że jesteś nosicielem onkogennego typu wirusa HPV, który powoduje raka szyjki macicy, lekarz może wykonać test DNA na wirusa HPV. (więcej: http://hpvwirus.pl/mozna-zarazic-sie-hpv/)

Testy na obecność HPV w organizmie można nawet zamówić przez Internet. Jest to dobry sposób na przyspieszenie procesu diagnostycznego, ponieważ możemy wykonać test w domu i do gabinetu lekarza wybrać się z wynikiem. W przypadku wirusa HPV czas ma ogromne znaczenie. Nie bez kozery zaleca się profilaktyczne badanie cytologiczne raz do roku. Odkrycie przyczyny raka szyjki macicy uratowało setki kobiet, ponieważ świadome zagrożenia poddają się regularnym badaniom profilaktycznym i testom na HPV. Sprzyja to wczesnemu wdrożeniu leczenia, co może uratować życie.

1 Comment

  1. Gaja

    Szczepionka na HPV to najlepsze co można zrobić, ale to już nie dla nas, czyli dorosłych. Rak szyjki macicy będzie albo i nie, wiele z nas ma nadżerki, ale myślmy o zdrowiu młodych dziewczyn. To podstawa, żeby uchronić się przed rakiem szyjki macicy.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *