Anemia aplastyczna to niedokrwistość wynikająca z nieprawidłowego działania szpiku kostnego. Jak wiadomo, to właśnie tam produkowane są białe i czerwone krwinki. Ta anemia może mieć różny przebieg, jednak zwykle stanowi duże zagrożenie dla osoby chorej, dlatego istotna jest szybka diagnoza i prawidłowe leczenie. Co warto wiedzieć o objawach i leczeniu anemii aplastycznej?
Anemia Aplastyczna – jakie są objawy?
Anemia aplastyczna jest chorobą występującą niezwykle rzadko. Jej objawy obejmują nie tylko dolegliwości występujące przy okazji innych postaci niedokrwistości, takich jak zmęczenie czy bladość skóry. Inne objawy to podatność na infekcje i częste krwotoki. Związane jest to z faktem, że zostaje zaburzona produkcja wszystkich ważnych składników krwi. W przypadku, gdy ten rodzaj anemii jest spowodowany wadą genetyczną, niejednokrotnie można zaobserwować poważne wady w rozwoju. Obejmują one zniekształcenia kości, problemy z układem moczowym czy niewielki wzrost. W takim przypadku choroby nie da się nie zauważyć i leczenie jest zwykle podejmowane bardzo szybko.
Przyczyny anemii aplastycznej mogą być dziedziczne – wtedy mówi się o tak zwanej niedokrwistości Fanconiego, ale choroba ta może zostać również spowodowana przez substancje chemiczne używane w produkcji lub w rolnictwie, albo przez niektóre leki. Bywa także, że przyczyną są choroby zakaźne, zmiany wywołane ciążą lub inne schorzenia, takie jak guz grasicy. Choroba może dotknąć osób w każdym wieku, jednak według badań najcięższy przebieg anemii aplastycznej obserwuje się u osób młodych.
Leczenie anemii aplastycznej
Leczenie tej choroby, tak jak w przypadku innych niedokrwistości, zaczyna się od wykonania badań. Anemię aplastyczną na pierwszy rzut oka łatwo jest rozpoznać, ponieważ zazwyczaj już w podstawowej morfologii można zauważyć znaczne odchylenia od normy. Chorobę można zacząć podejrzewać już od momentu, gdy nie zgadza się liczba czerwonych lub białych krwinek. Zmniejszeniu ulega również ilość trombocytów – czyli płytek krwi. Dla pewności lekarz może przeprowadzić również badanie szpiku – konieczne jest wtedy pobranie próbki, by potwierdzić chorobę.
Samo leczenie zależy od przyczyny. W przypadku uszkodzenia szpiku na skutek działania substancji chemicznych lub wirusów, konieczny bywa przeszczep. Taką formę terapii stosuje się zwłaszcza u osób młodych, ponieważ wtedy przebieg choroby jest bardzo szybki i poważnie zagraża zdrowiu i życiu pacjenta. W przypadku łagodniejszego przebiegu anemii aplastycznej stosuje się terapię odpowiednimi lekami. Również wtedy, gdy choroba jest genetyczna, skuteczniejsze zwykle okazują się środki farmaceutyczne.
Warto pamiętać, że w części przypadków nie udaje się ustalić przyczyny tej choroby. Anemia aplastyczna jest chorobą, której trudno jest zapobiegać, nie można jej także samodzielnie leczyć. W przypadku nieprawidłowego działania szpiku kostnego, ani w samym leczeniu, ani w minimalizowaniu objawów nie pomaga zwykle specjalna dieta czy aktywność fizyczna. Pozostaje jedynie korzystanie z porad lekarza i stosowanie się do jego zaleceń.
Choroby szpiku są coraz częstsze. Na białaczkę choruje coraz więcej ludzi, na anemię aplastyczną też, choć w tym przypadku wzrost nie jest już tak duży. Ale jest i powinno to dać do myślenia badaczom. Tylko, że o czym oni mają myśleć, jak większość przyczyn chorób jest dla nich totalną zagadką?
Bo anemia aplastyczna praktycznie nie różni się w leczeniu od białaczki. W obu przypadkach praktycznie niezbędny jest przeszczep szpiku. Bez tego niewiele się zrobi i zaczyna się kłopot.