Anemia u dzieci

5/5 - (7 votes)

Anemia u dziecka. Organizm dziecka potrzebuje wielu składników do prawidłowego rozwoju. Może on zostać zaburzony przez różne schorzenia, jak choćby niedokrwistość. Anemia u dziecka nie zawsze jest powodem do niepokoju, jednak wymaga środków zaradczych. Co warto wiedzieć o tej chorobie jeśli przebiega u osób najmłodszych?

Anemia u dzieci

W przypadku niedawno urodzonego dziecka, anemia pojawia się rzadko. Zazwyczaj jest wywołana przedwczesnym urodzeniem, ponieważ wtedy młody organizm nie jest w stanie zgromadzić odpowiednich zasobów odpowiednich składników. W innych przypadkach anemia u noworodka może pojawić się wtedy, gdy na niedobór żelaza cierpi matka. Wtedy podawanie preparatów zawierających ten pierwiastek musi zacząć się bardzo wcześnie, ponieważ tak małemu dziecku nie można podać jeszcze innych produktów poza mlekiem. Często zalecane może być także dokarmianie mlekiem modyfikowanym, w którym jest zwykle więcej żelaza niż w zwykłym mleku krowim czy kobiecym pokarmie.

W przypadku dzieci urodzonych o czasie, anemia dziecięca może pojawić się po kilku miesiącach. Jest to między innymi efekt kończenia się zapasów zebranych od matki w czasie życia płodowego. Mleko matki zawiera zwykle niewiele żelaza, dlatego niedokrwistość po kilku miesiącach takiej diety nie jest czymś niezwykłym. Jeśli poziom żelaza spadł znacznie poniżej normy, lekarz przepisze odpowiednie preparaty doustne. Jeśli poziom obniżył się tylko nieznacznie, lekarz najpewniej doradzi rozszerzenie diety. Warto pamiętać jednak, że przy anemii u dziecka pojawia się zwykle brak apetytu, co może znacznie utrudnić wprowadzenie pokarmów bogatych w żelazo, takich jak żółtko jaja.

Anemia u dzieci – postępowanie

Nieprawidłowy poziom żelaza należy do najczęstszych przyczyn niedokrwistości u dzieci i u osób dorosłych. Dlatego też lekarze w przypadku takich objawów, jak zmęczenie, brak apetytu, bladość skóry i omdlenia, często zlecają wykonanie przynajmniej podstawowych badań krwi. Nie zawsze jednak podstawowe badanie wykrywa anemię. W tym celu lepiej jest wykonać badanie bardziej specjalistyczne, które nie tylko oceni poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych ciałek krwi, ale również poziom samego żelaza.

Poziom żelaza to pierwsza rzecz, jaką sprawdza się w przypadku podejrzenia anemii. Warto jednak pamiętać, że zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych niedokrwistość może również wynikać z niedoborów zupełnie innych składników, takich jak witamina B12 czy kwasu foliowego

Oczywiście może to wynikać z braków w diecie, ale często świadczy o poważniejszych chorobach lub alergiach. W przypadku takich schorzeń, jak celiakia, może zdarzyć się, że organizm nie będzie w stanie wchłonąć odpowiednich ilości podanych wyżej składników z pożywienia. Dlatego nieskuteczne będzie wzbogacenie diety. Jedyną możliwością jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które zazwyczaj zakłada rezygnację ze składników powodujących objawy. W przypadku celiakii specjalna dieta konieczna jest do końca życia. Natomiast w przypadku alergii pokarmowych, niekiedy zdarza się, że po wyeliminowaniu alergenów we wczesnym okresie życia, możliwe jest ich ponowne wprowadzenie, przy czym objawy alergii już się nie pojawiają. By jednak wyzdrowienie było możliwe, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

2 Comments

  1. Merk

    W dzisiejszych czasach anemia u dzieci wcale nie jest taka rzadka. Przede wszystkim dlatego, że dieta woła o pomstę do nieba. Zabronili batoników i chipsów w szkołach, a więc dzieciaki kupują przed szkołą. Efekt jest taki, że mamy nie tylko więcej małych kuleczek, ale też po prostu chorych dzieci i anemia to nie jedyna choroba, która im dolega.

    Reply
  2. konik polny

    U dzieci często anemia związana jest z celiakią. Ma to spory wpływ na przyswajanie żelaza przez organizm, właściwie wręcz je całkowicie blokuje. A bez żelaza, witaminy b12 i witaminy C na 100% będzie anemia, niezależnie od tego czy to dorosły czy dziecko. I choroba będzie tylko postępować.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *