Anemia w ciąży to często występująca dolegliwość. Rzadko wynika ona z innych powodów, niż nieprawidłowy (zbyt niski) poziom żelaza we krwi. W okresie ciąży kobieta jest zwykle bardzo narażona na wystąpienie tego schorzenia, ponieważ wartościowe składniki są przekazywane dziecku. Nieodpowiedni poziom żelaza w spożywanym pożywieniu może być zagrożeniem dla rozwoju płodu. Jak sobie radzić z anemią podczas ciąży i czy można zrobić to samodzielnie?
Anemia podczas ciąży – jak się objawia
Nie występują szczególne różnice w objawach anemii podczas ciąży i poza tym okresem. Główną dolegliwością jest ciągłe zmęczenie, częste omdlenia, zajady w kącikach ust. Bywa, że zdarzają się również omdlenia. Często anemię da się zdiagnozować bardzo szybko, poprzez sprawdzenie koloru powiek oraz dziąseł. Powieki po wewnętrznej stronie powinny być żywo czerwone – w przypadku niedokrwistości zazwyczaj są jasnoróżowe lub prawie białe. Podobną zależność widać w kolorze dziąseł, przy czym w tym przypadku dobrym objawem są dziąsła o barwie różowej – krwistoczerwone świadczą zazwyczaj o stanie zapalnym, który niekoniecznie jest związany z anemią. Warto także zwracać uwagę na samą skórę – w przypadku niedokrwistości często pojawiają się problemy z nadmiernym przesuszeniem.
Anemia w czasie ciąży – co robić?
Anemia w czasie ciąży powinna zostać wykryta dość wcześnie, by zapobiec takim powikłaniom, jak niska waga urodzeniowa u noworodka i wrodzony niski poziom żelaza. Dlatego lekarz, podejrzewając anemię, zleca odpowiednie badanie krwi. Obecnie tego typu diagnoza jest najbardziej efektywna. Możliwe jest zmierzenie nie tylko poziomu hemoglobiny, ale również ferrytyny – składnika wykorzystywanego do używania żelaza zmagazynowanego w organizmie.
Po wykryciu anemii w okresie ciąży konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. W tym czasie lepiej nie eksperymentować i codziennie łykać przepisane preparaty. Dieta powinna być stosowana tylko jako profilaktyka lub jako wspomaganie zaleconej przez lekarza terapii. Nie należy samodzielnie odstawiać przepisanych preparatów i zastępować ich wyłącznie zmienionym jadłospisem i tak zwanymi suplementami diety. Bywa, że poziom żelaza jest na tyle niski, że konieczne jest przyjmowanie środka określonego jako preparat leczniczy, co zazwyczaj oznacza większą zawartość żelaza niż w produkcie określonym jako suplement.
Dieta w czasie ciąży
Wzbogacenie diety w czasie ciąży o odpowiednie produkty spożywcze jest niezwykle ważne. Dla rozwoju dziecka istotny jest nie tylko właściwy poziom żelaza, ale również innych ważnych składników, takich jak kwas foliowy. Chociaż dostarcza się go w ciąży zazwyczaj w formie suplementów, to warto również wprowadzić te składniki do codziennej diety, ponieważ w naturalnej formie są one przyswajalne w o wiele większym stopniu. By żelazo było lepiej przyswajalne, warto wraz z produktami bogatymi w ten pierwiastek spożywać artykuły z dużą ilością witaminy C. Ta sama zasada dotyczy przepisanych preparatów zawierających żelazo – można popijać je sokiem z cytrusów lub zielonych warzyw.
Podczas ciąży anemia może być problemem, bo pamiętajcie, że nie można przyjmować żadnych leków i tabletek. Mi lekarz zabronił suplementacji, bo powiedział, że żelazo może być absorbowane przede wszystkim przez dziecko… Musiałam więc wcinać wszystko co żelazo zawiera, ale wyniki krwi i tak były słabe i dopiero po porodzie się poprawiły. Ale nie na długo i anemię skończyłam leczyć jak dziecko miało 1,5 roku…
Ja widzę zagrożenie w tym ogólnym pędzie na fit, bo wszyscy teraz patrzą na dietę i liczą kalorie. W ciąży można to sobie odpuścić, każdy trochę przytyje, a będzie czas żeby to zgubić, więc można sobie odpuścić na trochę, bo zacznie się anemia, osłabienie organizmu i przede wszystkim straci na tym dziecko. Jeszcze zdążycie być zgrabne i szczupłe!