Objawy anemii w ciąży

Anemia z powodu niedoboru żelaza we krwi bardzo często dotyczy kobiet – również tych, które spodziewają się potomstwa. Niedokrwistość w okresie ciąży może jednak wpłynąć źle nie tylko na samą kobietę, ale również na jej rozwijające się dziecko. Nieprawidłowo działające czerwone krwinki lub zbyt mała ich liczba może sprawić, że dziecko nie będzie rozwijać się w sposób prawidłowy, na przykład jego waga urodzinowa może być bardzo niska. Dlatego warto poznać objawy anemii u ciężarnej, by bardzo szybko reagować w takim przypadku.

Objawy anemii podczas ciąży

Dolegliwości występujące przy anemii podczas ciąży mogą zostać pomylone z objawami wahań hormonów, występujących w czasie tego okresu. Przemęczenie, sucha skóra czy bóle głowy mogą pojawiać się właśnie w okresie ciąży. Jednak takie objawy, jak krwawienia z nosa oraz bladość powiek po ich wewnętrznej stronie zawsze są niepokojące. W czasie ciąży nie powinny również występować typowe objawy niedoborów, takie jak zajady czy łamliwe włosy oraz paznokcie. Dlatego w przypadku takich dolegliwości należy jak najszybciej zwrócić się do specjalisty, który zleci przeprowadzenie dokładniejszych badań.

Profilaktyka przeciw anemii w czasie ciąży

By objawy anemii w ciąży nie wystąpiły, dobrze jest przede wszystkim zadbać o swoją dietę. Warto wzbogacić jadłospis o produkty, które pozwolą na utrzymanie odpowiedniego poziomu wszystkich składników. Konieczne jest spożywanie surowych warzyw i owoców, które zawierają witaminę C w dużej ilości. Jak wiadomo ten składnik poprawia wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym.

Anemia w okresie ciąży zazwyczaj zostaje wykryta bardzo szybko, ponieważ kobieta ciężarna zwykle jest stale pod lekarską opieką. W przypadku nieprawidłowości specjalista zazwyczaj zleca wykonywanie comiesięcznych badań krwi, dzięki czemu regularnie mierzony jest poziom żelaza. Jeśli jest on zbyt niski, lekarz przepisze odpowiedni preparat doustny, a w sytuacji skrajnej może zdecydować o dożylnym podawaniu żelaza. Tak jednak bywa zdecydowanie rzadko.

Warto pamiętać, że w standardowej sytuacji, gdy niedobór żelaza jest spowodowany niewłaściwą dietą, sporadycznie prowadzi to do poważnych powikłań. Wtedy po prostu cały czas towarzyszy osobie chorej nienajlepsze samopoczucie. Jednak w przypadku kobiet w ciąży, odpowiedni poziom żelaza ma znaczenie dla rozwoju dziecka, dlatego konieczna jest tak skrupulatna kontrola.

Dlaczego anemia tak często występuje w czasie ciąży

Objawy anemii w ciąży występują tak często, ponieważ wiele składników odżywczych z organizmu kobiety przekazywanych jest dziecku. Dotyczy to nie tylko wapnia, ale także żelaza. Dlatego też tak istotne jest stosowanie w okresie ciąży odpowiednich produktów naturalnych (czerwone mięso, zboża bogate w żelazo) lub preparatów farmaceutycznych (bogatych w żelazo oraz kwas foliowy). Bywa, że kobieta w ciąży nie ma ochoty na wiele zdrowych produktów spożywczych, wtedy tym bardziej istotna staje się suplementacja odpowiednich składników. Jeśli u kobiety nie występuje brak apetytu, najlepiej jest zapobiegać anemii w każdy możliwy sposób.

2 Comments

  1. marcóweczka

    W ciąży trzeba regularnie robić badania krwi, choć lekarze nie zawsze je zalecają. Anemia jest groźna zarówno dla matki, jak i dla dziecka, więc nie można sobie tego lekceważyć. Nie rozumiem lekarzy, którzy machają na to ręką, bo na pierwszym badaniu wszystko jest ok. Skąd oni mogą wiedzieć, czy za kwartał też tak będzie??? A 3 miesiące to dla dziecka w łonie matki jedna trzecia życia!

    Reply
  2. kolt

    Nie można dopuszczać do anemii w ciąży, ale żeby do niej doszło to trzeba mieć chyba nie po kolei w głowie. Przecież w ciąży ma się zachcianki na wiele różnych rzeczy, wystarczy sięgać po te pokarmy, które organizm sam nam podpowiada. I po problemie.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *