Objawy anemii u dorosłych

Niedokrwistość to nazwa schorzenia, które polega na niedostatecznej ilości lub nieprawidłowym funkcjonowaniu czerwonych ciałek krwi. Ta dolegliwość może mieć różne przyczyny i czasami nie należy patrzeć na nią jako samodzielną chorobę, ale na objaw innych schorzeń, które wymagają leczenia. By skutecznie leczyć niedokrwistość, konieczne jest jej właściwe zdiagnozowanie.

Zwykle objawy anemii u dorosłych osób są bardzo łatwo zauważalne, ale zostają lekceważone. Jak rozpoznać anemię, by przyśpieszyć proces diagnozy i leczenia?

Jak się objawia anemia u dorosłych osób?

W przypadku niedokrwistości u osób dorosłych, najczęstszymi objawami są te, które zwykle wskazują na przemęczenie. To między innymi pogorszenie kondycji fizycznej i koncentracji, bladość skóry, pocenie się nawet przy lekkich czynnościach. Pojawić się mogą również bóle głowy i omdlenia, a także krwawienia z nosa bez widocznych przyczyn. Takie objawy są zwykle bagatelizowane – ich przyczyny upatruje się w przemęczeniu wywołanym pracą i stresem. Tymczasem anemię można wyleczyć i dzięki temu podnieść komfort codziennego życia oraz efektywność w pracy.

Nietypowe objawy anemii u dorosłego

Anemia może objawiać się również o wiele mniej typowo. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy jej przyczyną nie jest niedobór żelaza, ale taki nieswoisty przebieg może występować także w standardowych przypadkach. Wyżej wspomniano, że anemia bywa powodem braku koncentracji. Warto pamiętać, iż niedotlenienie, jakie występuje przy niedokrwistości, bywa również powodem innych objawów ze strony układu nerwowego. Dlatego nagła zamiana zachowania osoby dorosłej zawsze powinna wzbudzać podejrzenia.

Oprócz braku koncentracji, objawem anemii może być nerwowość. Osobę chorą zaczyna wyprowadzać z równowagi wiele rzeczy, których do tej pory nawet nie dostrzegała. Często uważa się, iż jest to objaw depresji lub nerwicy, albo naturalna zmiana w zachowaniu. Tymczasem wystarczy jedynie wyleczenie anemii.

Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów anemii u osoby dorosłej?

Choć anemia u osoby dorosłej nie wpływa już tak negatywnie na organizm, jak w przypadku wystąpienia niedokrwistości u dzieci, to jednak tej dolegliwości nie należy lekceważyć. Najczęstszą przyczyną anemii zwykle jest brak odpowiedniej ilości żelaza w organizmie, przez co niemożliwa jest produkcja odpowiedniej liczby czerwonych ciałek krwi. Może to wskazywać na niewłaściwą dietę, ale również być objawem problemów z wchłanianiem składników pokarmowych. Dlatego też po wystąpieniu objawów anemii należy zgłosić się do specjalisty.

Obecnie wykrycie niedokrwistości jest łatwiejsze – pod uwagę bierze się nie tylko poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek, ale również samą objętość czerwonej krwinki oraz poziom białka zwanego ferratyną. To wszystko pozwala na ocenę, z jakiego rodzaju anemią ma się do czynienia, co przyśpiesza proces leczenia. Warto pamiętać, że czasami przyjmowanie odpowiedniego preparatu z żelazem (przy stwierdzeniu, iż problemem jest tylko niedobór tego składnika) może trwać nawet kilka miesięcy.

2 Comments

  1. Bunio

    Jak jesteś bardziej zmęczony i mimo wypoczynku i tego, że się wysypiasz wciąż nie masz energii, to jeśli nie jest to przeziębienie, to na 99% można zakładać, że to objawy anemii. Ta choroba najczęściej pojawia się u dorosłych, bo dzieci – wbrew pozorom – zazwyczaj lepiej się odżywiają ni dorośli.

    Reply
  2. Arystoteles

    Nie zgadzam się z tym, że anemia u dorosłych jest mniej groźna, niż u dzieci. Przecież nie jest tak, że sama przechodzi – co więcej, objawy się pogłębiają i trzeba naprawdę uważać, żeby nie dopuści do tego, żeby organizm zaczął się wyjaławiać. Nie można na to pozwolić, więc lepiej od razu zacząć przyjmować żelazo z witaminą c.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *