Skutki anemii

4.8/5 - (13 votes)

Anemia w wielu przypadkach jest lekceważona. Nie wynika to ze złej woli osoby chorującej, ale z faktu, że podobne objawy wywołane są na przykład przez przemęczenie. Jednak warto pamiętać, iż nieleczona anemia może być powodem uszkodzeń serca, mózgu i układu nerwowego. Dlatego lepiej jest zastosować badania profilaktyczne, by jak najszybciej rozpocząć konieczną kurację. Są one niezwykle proste i może je zlecić każdy lekarz pierwszego kontaktu, a polegają zwykle na zmierzeniu poziomu żelaza we krwi i oznaczeniu liczby czerwonych krwinek. Jakie są możliwe następstwa anemii?

Możliwe efekty anemii

W większości przypadków, po odbyciu odpowiedniej kuracji, żadne skutki anemii nie są odczuwalne dla pacjenta. Warto jednak pamiętać, że niekiedy terapia środkami doustnymi (zwykle w przypadku anemii wynikającej z braku odpowiedniej ilości żelaza w spożywanych pokarmach) może trwać nawet kilka miesięcy i dopiero po tym czasie poziom tego pierwiastka jest prawidłowy. Oczywiście im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Obecnie coraz więcej produktów spożywczych jest wzbogaconych w żelazo, dlatego anemia tego typu już nie prowadzi do śmierci. W dawnych czasach zdarzało się jednak, że tego typu niedobór był powodem uszkodzenia serca, co zwykle prowadziło do szybszej śmierci. Ta postać anemii może doprowadzić do zgonu, jeśli jej przyczyną jest znaczna utrata krwi i nie zostanie ona odpowiednio szybko dostarczona.

Różne skutki różnych anemii

W przypadku anemii z powodu złego wchłaniania, może dojść do uszkodzenia układu nerwowego, w tym rdzenia kręgowego. Wtedy możliwym następstwem może być nawet częściowy paraliż. Obecnie nadal nie poznano naprawdę skutecznej metody leczenia w takim przypadku, warto więc zwrócić się do lekarza, gdy oprócz standardowych objawów anemii, takich jak zmęczenie i bladość, dołączą się także problemy z układem pokarmowym.

Oprócz tych dwóch typów anemii występuje jeszcze jeden. Anemia hemolityczna może mieć różne przyczyny. Poważne powikłania mogą wystąpić, jeśli to schorzenie wystąpi nagle, jako skutek uboczny przetaczania krwi – konieczne jest szybkie podanie odpowiednich leków, które zmniejszają odpowiedź immunologiczną organizmu.

Skutki anemii u kobiety w ciąży

W standardowych przypadkach leczona anemia nie pozostawia po sobie żadnych trwałych skutków. Tak samo jest w przypadku kobiet w ciąży – o ile choroba zostanie wcześnie wykryta, nie powoduje żadnych negatywnych objawów – wystarczy jedynie odpowiednio wczesne podanie preparatu z żelazem. Jeśli jednak anemia u kobiety w ciąży nie zostanie wykryta w odpowiednim czasie, może spowodować, że dziecko urodzi się mniejsze i od razu będzie potrzebować pokarmu wzbogaconego w żelazo lub konieczne będzie podawanie specjalnych preparatów. Warto pamiętać, że stosowanie odpowiedniego środka (zazwyczaj w postaci kropli) nie pozostawia żadnych skutków ubocznych, jak obawiają się niektóre mamy. Żelazo podawane w ten sposób nie wpływa na kolor zębów czy stan kośc

4 Comments

  1. Olga

    Oczywiście straszą zawałami serca i nie wiadomo czym jeszcze, ale anemia z pewnością spowoduje duże kłopoty w codziennym funkcjonowaniu. Obniża się odporność i bardzo łatwo łapie się wszystkie wirusy i inne dziadostwo.

    Reply
  2. Karolina

    Nie można lekceważyć kłopotów z sercem, bo przecież nie zawsze jest tak, że uda się wygrać z anemią. Często choroba nie tylko nie zatrzymuje się, ale się wręcz pogłębia. I okazuje się, że ostatecznie bóle serca mogą być efektem choroby wieńcowej i innych kłopotów medycznych.

    Reply
  3. Gosia

    Też mam anemię hemoglobina 11 a żelazo 5.2 czy powinnam się martwić

    Reply
  4. Joanna Płoskonka

    Nie przesadzajmy, ja ma koło 4 od ponad roku i jakoś żyję. Tylko mi trochę włosów szkoda, bo strasznie wypadają.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *