Podczas gdy w krajach Zachodniej Europy powikłania zarażeniem wirusem HPV udało się w dużej mierze zneutralizować dzięki powszechnym szczepieniom oraz rozbudowanym programom profilaktycznym, w polskich realiach HPV wciąż stanowi główną przyczynę raka szyjki macicy, na który w każdym roku umiera kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Chociaż wirus HPV jest kojarzony przede wszystkim z mozliwością zakażenia poprzez kontakty płciowe, to w rzeczywistości możliwości zarażenia się tym niebezpiecznym wirusem jest o wiele więcej.
HPV: jak można się zarazić?
Przede wszystkim warto wspomnieć, że wirus HPV posiada kilkadziesiąt zidentyfikowanych szczepów. Niektóre z nich są niegroźne, inne mogą powodować nowotwory szyjki macicy. Istnieją również szczepy odpowiedzialne za nowotwory jamy ustnej(do zarażenia dochodzi głównie poprzez seks oralny) a także spora liczba szczepów, których potencjał chorobotwórczy wciąż nie został dokładnie oszacowany. Oczywiście, pierwszą i najczęstszą przyczyną zakażenia są stosunki płciowe. Chociaż HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest znacznie bardziej niebezpieczny dla kobiet, to jednak również w przypadku mężczyzn zakażenia okolic narządów płciowych może prowadzić do wykształcenia się zmian o charakterze nowotworowym. Co istotne, używanie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem, a jedynie w pewnym stopniu zmniejsza jego ryzyko. W rzeczywistości jednak, każdy kontakt płciowy z osobą będącą nosicielem wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem zarażenia się. Kolejną istotną informacją jest fakt, że wirus brodawczaka ludzkeigo może stanowić przyczynę zmian nowotworowych nie tylko w obrębie narządów rodnych, ale również odbytu. Z tego powodu, do zachowań narażonych na ryzyko zakażenia HPV należy również uprawianie seksu analnego(dotyczy to zarówno kobiet, jak i homoseksualnych mężczyzn).
Jednak to jeszcze nie wszystkie odpowiedzi na pytanie pt. Jak można zarazić się wirusem hpv. Jak wspomniano, oprócz szczepów HPV, które powodują mutację komórek w obrębie narządów rodnych, istnieją również takie, które są odpowiedzialne za znaczną część nowotworów jamy ustnej. Już od dłuższego czasu w wielu krajach obserwuje się zwiększoną zachorowalność na nowotwory jamy ustnej u młodych mężczyzn, co według zgodnej opini lekarzy jest bezpośrednio skorelowane z popularnością seksu oralnego(do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ust i/lub języka z pochwą kobiety będącej nosicielką onkogennego szczepu HPV). Jednak zarażenie się odmianą HPV, która powoduje nowotwory jamy ustnej jest możiliwe również poprzez pocałunek, a w rzadkich przypadkach nawet przez takie czynności, jak na przykład picie z tej samej szklanki.
Jak mówi dr Piotr Nowak: „Ze względu na dużą liczbę szczepów wirusa HPV a także jego wysoką zakaźność, jedyną skuteczną metodą profilaktyki są szczepienia, regularne wykonywanie testów na obceność HPV a także unikanie ryzykownych zachowań seksualnych”.
Fundamentalną metodą walki z HPV są powszechne szczepienia, zwłaszcza dziewcząt, które jeszcze nie rozpoczeły współżycia seksualnego(w krajach zachodnich są one na porządku dziennym, dzięki czemu udało się tam w znaczący sposób ograniczyć liczbę osób będących nosicielami HPV). Istotne jest jednak również wykonywanie testów na obecność HPV. Można je zamówić przez internet, na przykład na stronie https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/.