Łupież pstry – leki na tę dolegliwość można dostać w każdej aptece. Warto samodzielnie podjąć leczenie, które szybko przyniesie ulgę w dokuczliwych objawach jakimi są np. swędząca i łuszcząca się skóra głowy. Ponadto nie warto zwlekać z leczeniem, gdyż łupież pstry jest zaraźliwy, a im szybciej podejmiemy leczenie, tym łatwiej i skuteczniej wyeliminujemy zakażenie. Leczenie łupieżu pstrego powinno przede wszystkim być zgodne zgodnie ze wskazaniami producenta, a same leki powinny posiadać konkretne substancje aktywne.
Leki na łupież pstry – na co zwracać uwagę?
Wybór leku na łupież pstry trzeba oprzeć na odpowiednich substancjach aktywnych. Jako że łupież pstry to infekcja powierzchowna skóry wywołana przez grzyb drożdżopodobny Malassezja furfur, jego leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów miejscowych.
Dobre leki na łupież pstry bez recepty powinny zawierać substancje takie jak:
- Ketokonazol – lek imidazolowy, który znajduje zastosowanie w leczeniu różnych chorób, wywoływanych przez grzyby.
- Octopirox – lek, wykazujący właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Nie powoduje skutków ubocznych, a przy tym zapobiega nawrotom zakażenia. Oprócz tego pielęgnuje i regeneruje naskórek.
- Mikonazol lub terbinafina – te substancje znajdziemy w maściach do stosowania miejscowego np. clotrimazolum.
- Siarczek cynku – obecny w szamponach, które dobrze wspomagają kurację i można je aplikować na skórę głowy, kark, szyję, na klatkę piersiową i plecy. Zaleca się je stosować z dużą częstotliwością (najlepiej codziennie).
Istnieje wiele preparatów, które pomogą nam zwalczyć łupież pstry. Leki stosowanie miejscowo są to metoda leczenia, którą powinniśmy podjąć od razu po zauważeniu objawów.
Miejscowe preparaty, czyli kosmetyki na łupież pstry podzielone są na nieswoiste leki przeciwgrzybicze: siarka, kwas salicylowy, siarczek selenu, pirytiolan cynku. Takie leki na łupież pstry m.in. usuwają martwą tkankę, zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji.
Równolegle z leczeniem należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny, tylko wtedy w pełni zwalczymy łupież pstry. Leki bez recepty z powodzeniem poradzą sobie z zakażeniem, jeśli będą prawidłowo stosowane. Jednak należy pamiętać, że kuracja powinna być regularnie i sumiennie przeprowadzana, co zapewni nalepszy efekt. Pełne wyleczenie z łupieżu pstrego jest trudnym zadaniem – choroba ma tendencję do nawracania.
Łupież pstry – leki i ich efekty, czas trwania kuracji
Infekcje grzybicze mogą mieć różne stopnie zaawansowania, dotyczy to także łupieżu pstrego. Leki w zależności od zaawansowania choroby pozwolą na całkowite wyleczenie się z zakażenia. Kuracje lecznicze trwają zwykle 2-4 tygodni, zależnie od stosowanych na łupież pstry leków, i po takim czasie powinny być zauważalne pierwsze efekty. Pamiętać trzeba, że niektóre preparaty pomogą wymagać dłuższego stosowania albo wykonywania po odpowiednim czasie kuracji powtórzeniowej. Trzeba pamiętać, że w czasie stosowania leków na łupież pstry należy unikać kąpieli słonecznych.
Jako że zakażenie ma tendencję do nawracania, dlatego koniecznie należy przestrzegać zasad higieny i zachować ostrożność w korzystaniu z tych obiektów takich jak baseny, sauny, salony kosmetyczne i solaria.