Trycholog – poznaj prawdziwego eksperta od skóry głowy

łysienie androgenowe

Proces łysienia istotnie przekłada się nie tylko na wygląd fizyczny, ale i samopoczucie psychiczne.  Zmiany w wyglądzie, szczególnie te związane z wiekiem niekorzystnie oddziałują na poczucie własnej wartości oraz pewności siebie. Dlatego też specjaliści do spraw leczenia chorób włosów – np. trycholog są w stanie pomóc i ujarzmić skutecznie nadmierne wypadanie włosów.

Trycholog – z czym ci pomoze?

Jak wspomniany ekspert pomoże nam na wypadające włosy? Łysienie nie jest jednolitą grupą chorób – w rzeczywistości przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo złożone i związane mogą być nie tyle z chorobami samej skóry głowy, ale i dolegliwościami dotykającymi całego organizmu. Dlatego też bardzo istotne jest specjalistyczne badanie dolegliwości włosów oraz określenie w dokładny sposób, z czego się biorą konkretne przyczyny łysienia i jak zahamować ten proces. Trycholodzy oprócz leczenia, zajmują się również pielęgnacją i najlepiej wiedzą, jak wzmocnić włosy, aby nie wypadały i wyglądały zawsze olśniewająco.

Wypadanie włosów – przyczyny

Wśród licznych przyczyn wypadania włosów, dermatologia stara się uporządkować poszczególne zaburzenia, aby możliwe było specyficzne określenie mechanizmu utraty włosów. Wyróżniamy więc dwa zasadnicze mechanizmy utraty włosów:

  • Łysienie bliznowaciejące,
  • Łysienie niebliznowaciejące.

Wszelkie te podgrupy łysienia związane są z różnymi, charakterystycznymi zmianami w wyglądzie. Niezwykle ważne jest dokładne określenie mechanizmu utraty włosów oraz wyróżnienie pewnych cech charakterystycznych, które pomogą skutecznie ukierunkować terapię i sprawić, że będzie się ona cechowała maksymalna skutecznością. Warto się również zapoznać ze specyficznymi technikami pielęgnacji włosów na co dzień, które mogą w istotny sposób ograniczyć wypadające włosy i poprawić wygląd owłosienia skóry głowy.

Do głównych rodzajów łysienia należy zaliczyć:

  • Łysienie androgenowe – związane jest z ekspozycją mieszków włosowych na toksyczny metabolit testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). DHT zaburza unaczynienie mieszków włosowych i przyczynia się do przejścia fazy rozwojowej włosów w telogen, miniaturyzacji mieszków włosowych oraz pogorszenia w istotny sposób wyglądu włosów. Typowy wzorzec łysienia dominuje u mężczyzn i obejmuje powstawanie zakoli oraz łysiny na czubku głowy.
  • Łysienie telogenowe – charakterystyczne dla kobiet. Często występuje po różnorakich wstrząsach emocjonalnych, po ciąży, po zakończeniu stosowania hormonalnej terapii zastępczej,
  • Łysienie plackowate – związane z ekspresją specyficznych cząsteczek i aktywacji limfocytów, które atakują mieszki włosowe,

Oprócz tego łysienie występuje w następujących grupach chorób:

  • Nadczynności tarczycy,
  • Niedoczynności tarczycy,
  • Cukrzycy,
  • Chorobach nowotworowych,
  • Niedokrwistościach,
  • Niedoborach cynku, magnezu, witaminy D3 i żelaza,
  • W przebiegu leczenia chemioterapeutycznego,
  • W przebiegu radioterapii.

Co na wypadanie włosów warto zastosować?

Przy wypadających włosach bardzo ważne jest wstępne określenie przyczyn. Służy temu trichoskopia – czyli badanie za pomocą specjalnej kamery powierzchni skóry głowy. Oprócz tego wykonuje się również Trichogram – ocenę mikroskopową włosów pobranych w głowy, przede wszystkim ich cebulek. W zależności od przyczyn wdraża się leczenie przyczynowe, które wzmacniane jest za pomocą różnych procedur kosmetologicznych:

  • Karboksyterapia Reology – bardzo skuteczny zabieg przy łysieniu telogenowym i plackowatym. Za pomocą specjalnej sondy pod wysokim ciśnieniem podaje się dwutlenek węgla, który rozszerza naczynia skóry i stymuluje wzrost włosów,
  • Mezoterapia skóry głowy – może być wykonywana za pomocą igły i strzykawki lub z wykorzystaniem technologii Dermapen lub Dermojet. Podaje się w obręb skóry głowy witaminy, leki, komórki macierzyste, kompleksy peptydowe.
  • Terapia peptydowa dr Cyj – nowoczesne podejście do tego, jak wzmocnić włosy i wyeliminować łysienie – zastrzyk z peptydów, które odwracają niekorzystne działanie hormonów i toksyn.

Szczególnie spore nadzieje współczesna medycyna estetyczna pokłada w komórkach macierzystych – badania dotyczące tych metod terapeutycznych wskazują, że może to być najskuteczniejszy lek na wszelkie postacie łysienia! – mówi ekspert trychologii.

Bibliografia:

Ogliari K.S., Marinowic D., Brum D.E., Loth F.: Stem cells in dermatology.

Goh C., Finkel M., Christos P.J., Sinha A.A.: Profile of 513 patients with alopecia areata: associations of disease subtypes with atopy, autoimmune disease and positive family history.

McDonagh A.J., Tazi-Ahnini R.: Epidemiology and genetics of alopecia areata.

Alonso L., Rosenfield L.: Molecular genetic and endocrine mechanisms of hair.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *