Jak rozpoznać anemię?

Diagnozowanie anemii jest najprostsze poprzez wykonanie odpowiednich testów laboratoryjnych. Wiele osób nie wykonuje jednak profilaktycznej morfologii, dlatego anemia jest wykrywana zazwyczaj dopiero wtedy, gdy pojawią się objawy tego schorzenia. Jak się jednak okazuje, to również często długo może być niewystarczające, by anemię zdiagnozować.

Jak rozpoznać anemię samodzielnie?

Niedokrwistość to zwykle oznaka zbyt niskiej zawartości żelaza w codziennym pożywieniu. Wiele osób zapomina o spożywaniu naprawdę odżywczych produktów, przez co pojawiają się niedobory ważnych składników, takich jak wymienione już żelazo, wapń, witamina K i witaminy z grupy B.

Każdy niedobór ważnej substancji w organizmie można zauważyć. Po czym poznać anemię? Niedokrwistość łatwo zauważyć w stanie skóry – zazwyczaj jest ona przesuszona i blada. Znacznie pogarsza się również kondycja włosów i paznokci – stają się one bardzo łamliwe, a w przypadku włosów pojawia się nadmierne wypadanie. Co należy przez to rozumieć? Najłatwiejszą metodą jest policzenie codziennie wypadających włosów, ponieważ w przypadku długich pasm można pomylić naturalne wypadanie włosów z objawem chorobowym. Jeśli dziennie wypada około pięćdziesięciu włosów, to nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Jeśli codziennie na poduszce lub szczotce pojawia się znacznie więcej włosów, warto zrobić badanie krwi pod kątem zawartości ważnych składników.

Anemię można również rozpoznać poprzez sprawdzanie koloru powłok skóry. Zwyczajowo należy obserwować wewnętrzną stronę powieki – po odciągnięciu powinna być ona czerwona. Jeśli jest blada, może to świadczyć o problemach. Niedokrwistość może objawiać się również w kolorze dziąseł – bladoróżowe mogą świadczyć o anemii.

Po czym jeszcze można poznać anemię? Objawy Anemii.

Oprócz objawów zewnętrznych, można zauważyć również symptomy, których nie widać na pierwszy rzut oka. To przede wszystkim pogorszenie koncentracji i znaczne pogorszenie kondycji fizycznej – kłopot może stanowić nawet zwykłe wejście na schody. Problemem podczas wysiłku fizycznego może być przede wszystkim przyśpieszone i mocne bicie serca, które utrzymuje się przez dłuższy czas. Oprócz pogorszenia sprawności umysłowej, można zauważyć większą nerwowość podczas wykonywania codziennych czynności w pracy i w domu. Lekceważenie tych objawów lub rozpoczęcie niewłaściwego leczenia zwykle powoduje, że wśród dolegliwości związanych z anemią pojawiają się także krwawienia z nosa oraz omdlenia, szczególnie w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura i jest tam mało tlenu.

Dlaczego anemia bywa leczona dość późno?

Powyższe objawy anemii bywają często bagatelizowane, ponieważ kojarzą się ze zwykłym przemęczeniem. Nawet jeśli dana osoba podejrzewa u siebie anemię, poprzestaje na zażywaniu suplementów i zmianie diety. Warto pamiętać, że długo utrzymujące się objawy niedokrwistości mogą wskazywać na znaczny ubytek żelaza, który trzeba uzupełnić poprzez preparaty dożylne, przepisane przez lekarza. Anemia może wskazywać także na występowanie w organizmie innych chorób, które wymagają terapii.

2 Comments

 1. Xawery

  Zwykłe badanie krwi wystarczy, żeby określić poziom anemii i niedoboru żelaza. Potem trzeba je powtarzać regularnie, ale nie spodziewajcie się cudów. U mnie powrót do normalnego stanu trwał niemal pół roku, a po dwóch miesiącach ruchy były wręcz minimalne.

  Reply
  1. anemik

   Nie trzeba zaczynać od badania krwi zlecanego przez lekarza. Wystarczy na początek zrobić samemu test na anemię. Dzięki temu wyniki szybko się otrzyma. Potem można je potwierdzić u lekarza, ale praktycznie zawsze się one pokrywają.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *