Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych powstaje w wyniku usuwania owłosienia przez golenie, woskowanie i depilację. Zapalenie i krosty w wyniku wrastania włosów są stosunkowo powszechne w przypadku podrażnienia po goleniu miejsc intymnych. Osoby doświadczające częstych stanów zapalnych powinny zrezygnować z takich sposobów pozbywania się owłosienia. Obecnie w salonach kosmetologicznych można poddać się bezpiecznej depilacji laserowej, która nie niesie za sobą powikłań.

Osoby ze skłonnością do zapalenia mieszków włosowych powinny skorzystać z takiej procedury, ponieważ zapobiegnie to powtórnemu zapaleniu. Laser Vecus używany przez kosmetologa lub dermatologa zapobiega wrastaniu włosów i pojawianiu się przewlekłych stanów ropnych takich jak figówka.

Komplikacje

Zapalenie mieszka włosowego jest zwykle zwiastunem zmiany ropnej, która nosi nazwę figówka. Jest to przewlekła choroba wymagająca konsultacji lekarskiej i wdrożenia leczenia antybiotykami. W przypadku mechanicznego podrażnienia lub niekorzystnego przebiegu woskowania może dojść do zapalenia i uszkodzenia otaczających tkanek. Widoczne są wtedy wyraźne, ciepłe twardniejące i zaczerwienione powierzchnie skóry, na których pojawiają się zmiany ropne.

Leczenie i terapia

Większość stanów zapalnych włosów szybko się goi, gdy do dezynfekcji stosuje się środek antyseptyczny, a ponadto przez pewien czas nanosi się na obszar objęty stanem zapalnym antybiotyk w postaci maści. Jeśli stan zapalny jest już zaawansowany, lekarz zwykle przepisuje doustny antybiotyk, aby przeciwdziałać problemowi od wewnątrz i zapobiegać postępowi zapalenia.

Jeśli przyczyną zapalenia mieszków włosowych jest golenie, zaleca się powstrzymanie się od golenia, aż stan zapalny ustąpi. Dotyczy to wąsów u mężczyzn oraz nóg i ramion u kobiet. Krosty na nogach i podrażnienia po goleniu miejsc intymnych są wskazaniem do zmiany metody usuwania włosów. Depilacja laserowa Vectus doskonale sprawdza się u osób, które borykają się z zapaleniem mieszków włosowych, stan zapalny nie nawraca a skóra jest jedwabiście gładka.

Zapobieganie

Istnieje kilka sposobów zapobiegania stanom zapalnym włosów. Być może najważniejsza jest dobra higiena osobista. Nie należy stosować produktów do pielęgnacji skóry, które spowodują, że skóra stanie się tłusta, ponieważ może to spowodować zatkanie gruczołów łojowych. Podczas golenia należy uważać, aby ostrza były zawsze czyszczone po użyciu, w miarę możliwości dezynfekowane. Ważne jest, aby ostrza nie były używane zbyt długo, ponieważ tępe ostrza przyciągają włosy, powodując drobne obrażenia, które mogą stanowić wejście dla bakterii.

Aby nie dopuścić do powstania komplikacji warto korzystać z usuwania niechcianego owłosienia u kosmetologa. Depilacja laserowa za pomocą lasera Vectus zapobiega takim stanom jak zapalenie mieszka włosowego. Światło lasera niszczy macierz włosa, dzięki czemu on nie odrasta i nie dochodzi do wrastania włosów stanowiącego najczęstszą przyczynę powstawania stanów zapalnych mieszka włosowego.

4 Comments

 1. dera234

  w moim przypadku zapalenie mieszków włosowych zawsze występowało po goleniu się klasyczną maszynką lub depilacją woskiem.

  Reply
 2. iskra

  na zapalenie mieszków włosowych wystarczy kilka wizyt w kilinice medycyny estetycznej. Polecam skorzystać z lasera vectus, dzięki któremu nasze ciało będzie idealnie gładkie.

  Reply
 3. FankA

  Depilacja laserowa to jest coś nad czym zastanawiam się już od dłuższego czasu 😀

  Reply
 4. Sylwia42111

  Kiedyś miałam depilator. Użyłam go może raz, a następnie sprzedałam ;d.. Ja tam wolę jednak oddać się w ręce profesjonalistów i tak też zrobiłam. Zdecydowałam się na Clinica Cosmetologica w Gdańsku. Wystarczyło 5 zabiegów aby włoski kompletnie zniknęły ze skóry.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *