Objawy anemii u dzieci

Anemia to choroba, która objawia się niedostateczną ilością czerwonych ciałek (erytrocytów) we krwi. Zdarza się także, że liczba erytrocytów jest prawidłowa, jednak są one zbyt małe, albo zbyt duże i przez to nie mogą właściwie pełnić swojej funkcji. Każda z tych rodzajów nieprawidłowości w przypadku czerwonych komórek krwi oznacza zazwyczaj anemię.

W przypadku kilkulatków częstą bezpośrednią przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza w diecie, ale powody takiego stanu mogą być również zupełnie inne. Dlatego warto sprawdzać, czy u dziecka nie występują najczęstsze objawy tej choroby.

Objawy anemii u dzieci

Objawy anemii – niedokrwistości u najmłodszych dzieci nie różnią się zwykle od dolegliwości pojawiających się u osób dorosłych. To przede wszystkim brak energii, bladość i suchość skóry. Pierwszym objawem anemii, który zwykle budzi niepokój rodziców, jest brak apetytu. Może się pojawić również objaw występujący w przypadku innych niedoborów, a mianowicie chęć jedzenia niejadalnych rzeczy. Jeśli więc malec odmawia spożywania standardowych posiłków, a sięga po odpryskującą farbę, warto udać się do lekarza.

Anemia u dzieci

Objawy anemii u dziecka to coś, czego nie należy lekceważyć. Oczywiście możliwe są próby samodzielnego wzbogacenia mu diety, ale w przypadku braku apetytu może być to wyjątkowo trudne. Dlatego najlepiej jest udać się do lekarza, który oprócz zaleceń dotyczących diety, może przepisać również odpowiednie preparaty, które powinny szybko wpłynąć na zwiększenie się poziomu żelaza w organizmie dziecka. Udanie się do specjalisty jest bardzo potrzebne, ponieważ objawy anemii u dzieci niekoniecznie muszą wynikać z błędów dietycznych.

Już u kilkulatków mogą pojawić się schorzenia, które sprawiają, że odpowiednie wchłanianie składników z pożywienia okaże się niemożliwe. Specjalista powinien, za pomocą specjalnych badań, wykluczyć wszystkie inne powody anemii. W skrajnych przypadkach powodem niedokrwistości może być nawet zatrucie produktami, które niekiedy można znaleźć w domu. Dlatego objawy anemii u dzieci zawsze są powodem do wizyty u lekarza pediatry.

Inne powody anemii

Nieodpowiedni poziom żelaza to tylko z jeden z możliwych powodów anemii u dzieci i nie tylko. Inne objawy pojawiające się przy okazji niedokrwistości, takie jak bóle brzucha, mogą wskazywać na alergię lub nietolerancję pokarmową. Złe wchłanianie pokarmów, wynikające z takich schorzeń jak niefizjologiczny refluks lub celiakia może powodować nie tylko niedobory żelaza, ale również witamin z grupy B, a zwłaszcza witaminy B12.

Powodem niedokrwistości mogą być również krwawienia wewnętrzne. Dlatego lekarz powinien zlecić badania krwi, które pozwalają na szybkie odkrycie samej anemii, ale często pozwalają również na odkrycie jej rodzaju. Dzięki temu może zostać podjęta odpowiednia terapia, która powinna wpłynąć na poprawę stanu zdrowia dziecka. Bez względu na przyczynę anemia u dzieci jest bardzo niebezpieczna, ponieważ jej następstwem może być gorszy rozwój organizmu małego człowieka.

2 Comments

  1. Agnieszka

    Ból brzucha u dziecka zawsze powinien być alarmujący. Bo może być objawem wielu chorób. Anemia jest jedną z nich, ale nie tylko to, bo wiele chorób gastrycznych powoduje ból brzucha. Trzeba uważać, bo u dziecka szybko postępują objawy.

    Reply
  2. doświadczona

    Brak energii u małego dziecka powinien być od razu sygnałem alarmowym i zapalać czerwoną lampkę u rodziców. Przecież taki mały brzdąc nie może sobie pozwolić na to, żeby mieć gorsze wyniki, bo jest to zagrożenie dla jego rozwoju. Zdrowie małego dziecka jest najważniejsze, a anemia może nawet sprawić, że przestanie rosnąć!

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *