Test na anemię

Niedokrwistość to choroba, która może dotyczyć osób w różnym wieku. Nie zawsze są to osoby nie dbające o dietę. Choć powodem anemii w wielu przypadkach jest niedobór żelaza, to jednak nie należy sądzić, że ta choroba nie może być spowodowana czymś innym. Jak sprawdzić anemię i czy można zrobić to samemu?

Diagnozowanie anemii

Anemię można wykryć już przy podstawowej morfologii. Nie jest to w przypadku tej choroby badanie najbardziej skuteczne, jednak w przypadku długo trwającej anemii nie sposób jest nie zauważyć niższego poziomu hemoglobiny. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nawet prawidłowy wynik może być złudny i wynikać z nieprawidłowości w laboratorium – zbyt długi czas przetrzymywania krwi przed badaniem może wpłynąć na wysokość zawartości hemoglobiny.

Dlatego obecnie coraz częściej przy podejrzeniu anemii wykonuje się bardziej dokładne badania. Określają one między innymi objętość czerwonej krwinki, a także sam poziom żelaza. Często określa się ilość tak zwanej ferrytyny – białka, które umożliwia wykorzystanie żelaza odłożonego w organizmie. Zbyt niski poziom tego składnika we krwi sugeruje anemię, zbyt wysoki – jej odwrotność, czyli nadmierne stężenie żelaza w organizmie, które również jest stanem chorobowym.

Test na anemię

Obecnie test na anemię można nawet wykonać w domu, jednak najbardziej wiarygodne wyniki nadal otrzymamy w laboratorium. Bywa, że samo badanie krwi jest tylko formalnością. Przy takich objawach, jak łamliwość paznokci, wypadanie włosów, bladość skóry i osłabienie, najczęściej podejrzewa się właśnie niedokrwistość. Objawami mogą być także objawy ze strony układu nerwowego – depresja i nadmierna drażliwość to bardzo częste objawy niedokrwistości. Lekarz, badając pacjenta w kierunku anemii, może sprawdzić także kolor dziąseł i powiek. Jeśli są one blade, to najczęściej wskazuje to na anemię.

Warto pamiętać, że anemia nie zawsze wynika z niedoborów żelaza. Obecnie jednak już w badaniu krwi często można określić rodzaj anemii. Wspomniany wyżej test objętości czerwonej krwinki pozwala stwierdzić, czy problemem jest niedobór żelaza, czy też może witaminy B12. W pierwszym przypadku czerwone ciałko krwi jest mniejsze niż powinno, w tym drugim – większe. W celu potwierdzenia wykonuje się jeszcze badanie stężenia witaminy B12 we krwi. W przypadku nietypowych anemii, takich jak niedokrwistość aplastyczna, oprócz wykonania podstawowej morfologii, konieczne jest jeszcze badanie szpiku kostnego. Potwierdzenie anemii hemolitycznej zyskuje się po analizie krwi w kierunku przeciwciał.

Domowy test na anemię

Obecnie istnieją już domowe testy na anemię. Korzystając z nich warto pamiętać, że wykonując podstawową morfologię otrzymujemy o wiele więcej informacji, niż w przypadku testu na wykrycie wyłącznie samej anemii. Domowy test może przydać się jednak po zdiagnozowaniu anemii wynikającej z niedoboru żelaza i próbie zaradzenia jej dietą. Taką metodę można stosować jednak tylko wtedy, gdy ilość żelaza we krwi tylko w niewielkim stopniu odbiegała od normy.

2 Comments

 1. konik

  Polecam test na anemię, który bez recepty można kupić w aptece. U mnie w rodzinie robiły dwie osoby w wieku ponad 40 lat i w obu przypadkach potwierdziła to później diagnoza u lekarza. W 100% potwierdziło się, że mają anemię, nie było żadnych wątpliwości i po zrobieniu testu można było szybko zacząć się leczyć.

  Reply
  1. longboard

   Potwierdzam. Test na anemię nie jest wcale drogi, a efekty są natychmiastowe. Oczywiście potwierdzi je lekarz, ale bez przesady. Nie trzeba od razu iść do lekarza i robić badania krwi.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *