Silna Anemia

4.2/5 - (12 votes)

Anemia, zwana również niedokrwistością, to choroba, która pojawia się obecnie dość często. Niejednokrotnie jej przyczyną jest nieodpowiednia dieta, uboga w ważne składniki odżywcze – przede wszystkim żelazo i witaminy z grupy B (zwłaszcza B12) oraz kwas foliowy. Bywa, że powodem tej choroby są inne schorzenia, w tym zaburzenia wchłaniania składników z przewodu pokarmowego.

Silna anemia

O silnej anemii można mówić wtedy, gdy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 6,5 g/dl. W takich przypadkach niedokrwistość zagraża zwykle życiu i konieczne są inne środki, niż tylko zmiana diety czy doustne podawanie żelaza. Silna anemia z powodu niewłaściwej diety zdarza się niezwykle rzadko. Może ona dotyczyć osób uzależnionych od alkoholu lub skrajnie niedożywionych.

Silna anemia może pojawić się również w innych, rzadkich przypadkach. W tak zwanej niedokrwistości aplastycznej można zauważyć bardzo szybki przebieg choroby u osób poniżej czterdziestego roku życia. W takim przypadku objawy silnej anemii będą łączyć się z innymi, ponieważ ta postać choroby wiąże się z nieprawidłowościami w szpiku kostnym, gdzie produkowane są wszystkie ważne składniki krwi, takie jak erytrocyty, trombocyty i leukocyty.

Objawy silnej anemii

Oprócz typowego dla standardowej postaci anemii zmęczenia i bladości, do objawów silnej niedokrwistości można zaliczyć kołatanie serca oraz omdlenia. Niepokojące są również zmiany nastroju, w tym drażliwość i depresja. Dolegliwości w przypadku silnej anemii narastają szybko, ponieważ serce i układ nerwowy są bardzo czułe na niedotlenienie. W większości przypadków objawów silnej anemii nie da się lekceważyć, ponieważ uniemożliwia ona wykonywanie codziennych czynności.

Leczenie silnej anemii

Dieta bogata w produkty zawierające duże ilości żelaza oraz w owoce z wysoką zawartością witaminy C, to tylko środek dodatkowy. Podobnie jest w przypadku preparatów doustnych. W przypadku silnej anemii, spowodowanej brakiem żelaza, konieczne jest podawanie tego pierwiastka dożylnie – tak długo, aż poziom się unormuje. Niekiedy możliwe jest podawanie go poza szpitalem – chory musi jedynie regularnie pojawiać się w przychodni.

Silna anemia spowodowana innymi przyczynami, tak jak w przypadku niedokrwistości Fanconiego, także musi być leczona pod kontrolą lekarza, przy pomocy środków farmaceutycznych lub przeszczepu szpiku. Silna anemia spowodowana krwotokiem jest początkowo leczona przetaczaniem krwi, jednak w przypadku krwawień wewnętrznych, spowodowanych innymi schorzeniami, konieczne jest również wyleczenie przyczyny silnej anemii. Silna niedokrwistość może być również spowodowana przez niedobór witaminy B12. Ta postać anemii zwana złośliwą może spowodować duże szkody w organizmie, jeśli nie jest właściwie leczona.

Przyczyną tej choroby jest zazwyczaj problem z wchłanianiem odpowiednich substancji w przewodzie pokarmowym. W takim przypadku leczenie również nie opiera się wyłącznie na poprawie wyników badań krwi, ale także na ustaleniu przyczyny i leczeniu źródła anemii. Szybkie wykrycie gwarantuje wyleczenie bez powikłań.

3 Comments

 1. Kasia

  Przy silnej anemii nie ma się co łudzić, że wystarczy łykać jakieś żelazo w tabletkach. Oczywiście suplementacja będzie wskazana, ale po pierwsze: na receptę, a po drugie: niezbędna będą badania, które określą czy w ogóle wasz organizm przyswaja żelazo. U mnie po pół roku suplementacji okazało się, że nie i lekarze nie bardzo wiedzą co mają z tym zrobić…

  Reply
  1. korale

   Z tą receptą to bym nie przesadzał. Są przecież przypadki znane, w których wystarczała suplementacja. Oczywiście nie jest to sprawa tygodnia czy dwóch, często nawet 60 dni potrzeba na lepsze wyniki krwi i żelaza we krwi. Ale efekt przychodzi, choć nie tak szybko.

   Reply
 2. Luna

  Podczas przekwitu miałam bardzo obfite krwawienia. Raz nawet z silnym krwotokiem wylądowałam w szpitalu. Po powrocie profesor Dariusz Lange długo i skutecznie leczył mnie z anemii. Jestem mu bardzo wdzięczna, ponieważ dziś czuję się doskonale i mam bardzo dobre wyniki morfologii.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *