Przyczyny anemii

Obecnie znanych jest wiele możliwych przyczyn niedokrwistości, dlatego tę chorobę można skutecznie leczyć. Po pojawieniu się takich objawów, jak: długotrwałe zmęczenie pomimo odpoczynku, suchość skóry pomimo picia odpowiedniej ilości wody, bladość skóry, krwotoki z nosa bez uszkodzeń mechanicznych oraz omdlenia – należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny.

Najczęstsza przyczyna anemii

Za najczęstszą przyczynę anemii uważa się niedobór żelaza, jednak taki stan nie musi wynikać jedynie z ubogiego jadłospisu. Brak odpowiedniej ilości tego składnika w organizmie występuje często w przypadku kobiet, cierpiących na obfite i długie miesiączki. Przyczyną takiego stanu mogą być wahania hormonalne lub nieprawidłowości w endometrium. Początkowo organizm zwykle radzi sobie z brakami krwi, uzupełniając ją na bieżąco, jednak z czasem staje się to zwykle trudniejsze.

Ubytki krwi mogą wystąpić również w przypadku innych schorzeń wewnętrznych. Powodem bywają nadżerki w ścianach przełyku, wywołane przez chorobę refluksową. Krwawienia mogą dotyczyć również jelit – zdarza się to zwłaszcza w przypadku chorób nowotworowych. Jeśli więc zostaną wykluczone inne powody anemii, takie jak utrata krwi w wyniku wypadku i niedobór żelaza w diecie, konieczne jest przeprowadzenie badań, które wyeliminują możliwość wystąpienia innych schorzeń.

Inne przyczyny anemii

Równie często występująca przyczyna anemii to nieprawidłowe wchłanianie składników pokarmowych. Pomimo tego, że ten powód jest równie częsty co inne, to jednak rzadko przychodzi osobom cierpiącym na anemię do głowy. Wynika to z faktu, iż nawet obecnie niewiele osób dba o swoją dietę, dlatego za przyczynę anemii uznaje się niedostateczną ilość żelaza w diecie.

Tymczasem w przypadku anemii megaloblastycznej powodem jest niedobór witaminy B12 lub, bardzo rzadko, kwasu foliowego. Kwas foliowy występuje w wielu zielonych warzywach i owocach. U osób odżywiających się w miarę zdrowo i prowadzących spokojny tryb życia, rzadko występuję niedobór tego składnika. Niedobory są obserwowane raczej u tych osób, które są uzależnione od alkoholu, przez co wchłanianie tego składnika już w żołądku zostaje zaburzone. W przypadku witaminy B12 niedobór wynikający ze stosowania niewłaściwej diety także nie jest tak bardzo oczywisty. Owszem – u osób stosujących dietę wegańską mogą występować niedobory, jednak najczęściej powodem dolegliwości chorobowych jest celiakia. W przypadku tej choroby gluten uszkadza kosmki jelita cienkiego, przez co wchłanianie witamin z grupy B zostaje zaburzone. Anemia jest jednym z najwcześniej widocznych objawów, a le pojawia się także wiele innych.

Rzadkie przyczyny anemii

Innymi przyczynami anemii mogą być pasożyty, które ograniczają dostarczanie komórkom organizmu odpowiednich składników. Przyczyną niedokrwistości może być również zatrucie środkami chemicznymi lub jadem węży. Ryzyko anemii zwiększa także długotrwałe stosowanie preparatów z kwasem acetylosalicylowym, takich jak aspiryna, przyjmowana profilaktycznie na przykład przez osoby starsze.

2 Comments

  1. Górnik

    Pod zwrotem „niedobór żelaza” ukrywa się smutną dla ludzi prawdę: jecie jak byście byli biedakami, bo właśnie biedaki ładują do żołądka co popadnie i skupiają się na tym, żeby tylko się zapchać. Ludzie, myślcie! Anemia to tylko jedno z wielu schorzeń, jakie może i właściwie na pewno się wam przytrafi, jak nie będziecie dbać o to co na talerzu. Jesteś tym, co jesz!

    Reply
  2. Krwiodawca

    Przyczyną anemii może być też oddawanie krwi. Honorowi krwiodawcy nie bez przyczyny dostają 8 czekolad. Muszą uzupełniać żelazo, bo bez tego okaże się, że wyniki ich krwi są fatalne. Dlatego z jednej strony to szlachetny gest, ale z drugiej trzeba pamiętać, żeby robić to z głową i nie ryzykować własnego zdrowia.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *