Koty, podobnie jak ludzie, mogą mieć rozwolnienie. Biegunka zawsze jest niebezpieczna – tak samo u zwierząt, jak i u człowieka. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza. Pupil może się odwodnić, a wtedy problem będzie o wiele poważniejszy.
Kocia biegunka – przyczyny
Biegunka u kota może pojawić się z różnych przyczyn. Bardzo często, zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących, powodem biegunki jest zatrucie. Koty wychodzące mogą zjeść coś starego, zanieczyszczonego i biegunka gotowa. Ale koty, w celu poprawy trawienia, często jedzą też trawę. Jednocześnie z trawą może zostać spożyta inna roślina, może pojawić się biegunka. W takiej sytuacji trudno jest ustalić przyczynę zatrucia – może to niekiedy utrudnić proces leczenia.
Zatrucie to jednak nie jedyna możliwa przyczyna biegunki. Powód pojawiającego się rozwolnienia u kota jest bardzo prozaiczny. Po prostu – jest to nowa karma, która zbyt szybko została wprowadzona. Właściciele zapominają o wolnym wprowadzaniu nowej karmy. Tymczasem szybkie wprowadzenie nowego pokarmu może przyczynić się do objawów chorobowych. Warto na samym początku mieszać starą karmę z nową. Stary pokarm musi stanowić większość mieszanki. Potem stopniowo można zmienić proporcje.
Dłuższe rozwolnienie u kota
Biegunka u kota może być spowodowana poważną infekcją, a objawy choroby mogą utrzymywać się co najmniej przez kilka dni. Może też u zwierzęcia pojawić się gorączka. Gdy kot ma gorączkę, jego uszy są gorące.
Jeśli biegunka trwa dłużej niż dobę, trzeba szybko udać się do weterynarza, dlatego, że konieczne może okazać się podanie odpowiedniego antybiotyku, by ratować zwierzę.
Biegunka u kota a stres
Przyczyną wystąpienia biegunki u kota może być również stres. Rozluźnione stolce mogą mieć miejsce na przykład po przeprowadzce, jak również po wprowadzeniu do mieszkania nowego zwierzęcia czy chociażby po wymianie mebli. Taki objaw chorobowy zazwyczaj oznacza biegunkę ze stresu. Gdy ten stan długo nie mija, a dodatkowo pojawi się osłabienie, konieczna jest wizyta u weterynarza. Czasami w tym przypadku farmakoterapia nie wystarcza. Trzeba zastosować więc feromony oraz terapię behawioralną.
Biegunka u kota – leczenie
Biegunki u kota nie wolno leczyć samodzielnie. Leki dla ludzi niekoniecznie muszą działać tak samo u zwierzęcia. I tak się dzieje w tym przypadku. Wiele leków przeznaczonych dla ludzi, jest zdecydowanie niebezpiecznych dla życia kota. Jeśli objawy biegunki są niewielkie, warto wprowadzić delikatną karmę. Najlepszy jest wysokiej jakości mokry pokarm. Dodatkowym utrudnieniem w sytuacji, gdy wystąpi biegunka u kota, jest możliwość szybkiego odwodnienia organizmu. Kot z natury mało pije. Woda jest pobierana z upolowanej zdobyczy. W rezultacie konieczne może być dodatkowe podawanie wody dopyszcznie strzykawką.
Decydując się na podawanie specjalnej karmy, warto pamiętać, że może mieć ona postać zarówno mokrą, jak i suchą. Specjalistyczne karmy zdecydowanie pomagają w zahamowaniu tej choroby, ale muszą być przeznaczone do leczenia tego typu stanów. Biegunkę u zwierząt można próbować zwalczać też węglem aktywnym. Ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Dlatego, gdy biegunka nie jest spowodowana podaniem środka odrobaczającego lub zmianą karmy, konieczne jest skontaktowanie się z weterynarzem. Weterynarz ustali odpowiednie leczenie farmakologiczne lub behawioralne, poda antybiotyki i ustali najlepszą karmę suchą lub mokrą, czyli taką, jaką powinien przyjmować kot podczas całego okresu leczenia. Może też zbadać kał zwierzęcia pod kątem pasożytów.