Biegunka u niemowlaka

5/5 - (6 votes)

Choć biegunka może mieć różne podłoże, to jest ona uważana za groźną przypadłość, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Szczególnie poważne konsekwencje może mieć biegunka u niemowląt, która w krótkim czasie może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jakie czynniki przyczyniają się do powstawania biegunek u niemowląt oraz jak je leczyć, także domowymi sposobami, aby ulżyć dziecku oraz zadbać o jego zdrowie?

Różne postacie biegunek

Rozwolnienie u niemowlaka jest stosunkowo trudne do rozpoznania, dlatego ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę nie tylko na częstotliwość wypróżniania, ale również na rodzaj stolców oraz inne objawy, które mogą biegunce towarzyszyć. Biegunka u niemowlaka karmionego piersią objawia bardzo wodnistymi stolcami, które mogą mieć dodatkowo dziwny kolor, często także towarzyszy im śluz czy krew.

Rozwolnienie u dzieci karmionych sztucznym mlekiem oznacza częstsze oddawanie luźnych stolców, które także mogą zawierać niestrawione resztki pokarmów. Niepokój rodziców powinno wzbudzić częstsze oddawanie stolców w ciągu dnia, przy czym specjaliści wspominają, że więcej niż 3 stolce oddane przez dziecko, które są bardzo wodniste i różniące się kolorem od tradycyjnie oddawanego stolca, powinny wzbudzić niepokój rodziców.

Skąd się biorą biegunki

Warto pamiętać, że biegunka u niemowląt może mieć różne podłoże. Często biegunka u niemowlaka jest efektem zatrucia pokarmowego, spowodowanego np. złym przechowywaniem produktów. Biegunki towarzyszą także różnym chorobom układu pokarmowego. Czerwonka, dur brzuszny czy salmonelloza kojarzą się nieodmiennie z biegunkami i podwyższoną temperaturą. Przed biegunkami można się uchronić często myjąc ręce i zachowując higienę, bowiem w wielu przypadkach zachorowanie kojarzone jest jako choroba brudnych rąk. Zdarza się także, że biegunka towarzyszy innym chorobom, np. w ostrym zapaleniu dróg moczowych. Bardzo często rozwolnienie u niemowlaka jest efektem alergii pokarmowych, może towarzyszyć także celiakii czy mukowiscydozie.

Czytaj też: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/biegunka/biegunka-u-niemowlaka/

Dlaczego biegunki są niebezpieczne

Często oddawane, wodniste stolce to bardzo szybka droga do odwodnienia organizmu. Odwodnienie z kolei oznacza zbyt szybką utratę elektrolitów i soli mineralnych, co w konsekwencji może prowadzić do zapadania ciemiączka. Utrata elektrolitów może się także wiązać z oddawaniem zbyt małej ilości moczu.

Dziecko odwodnione staje się apatyczne i senne, dlatego tak ważne przy biegunkach jest odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka poprzez zwiększenie ilości podawanych płynów. Jeśli pojawią się pierwsze objawy odwodnienia, należy się skontaktować z lekarzem, bowiem konieczna może być hospitalizacja i uzupełnienie elektrolitów poprzez podanie kroplówki.

Jak leczyć biegunkę?

Najważniejszym elementem przy biegunce jest próba ustalenia, co ją spowodowało. Ważna jest higiena, ale również odpowiednie przechowywanie odciągniętego pokarmu czy innych produktów, które dziecko je.

Dzieci karmione piersią są chronione w sposób naturalny przez składniki znajdujące w mleku mamy, dlatego nawet przy bardzo inwazyjnych biegunkach, należy kontynuować karmienie dziecka w ten sposób. Natomiast jeśli dziecko jest karmione mlekiem zastępczym, wówczas lekarz może zalecić sięgnięcie po specjalne mieszanki, przygotowane dla alergików i dzieci nietolerujących niektórych składników odżywczych. W niektórych przypadkach mogą to być mieszanki mleka z kleikiem ryżowym, gotowaną marchewką czy gotowanym i przetartym jabłkiem. Najważniejsze jest jednak regularne nawadnianie wodną niegazowaną, herbatkami lub elektrolitami, jeśli zalecił je lekarz.

1 Comment

  1. Forsycja

    Nasz Szymek potrafi zrobić cztery kupy dziennie i wszystkie są rzadkie. Żaden lekarz nie chce albo nie potrafi się określić czy to jest już biegunka u niemowlaka czy nie.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *