Zdrowie intymne jest równie ważne co zdrowie innych partii ciała. Z obserwacji jakie prowadzi Nasza poradnia ginekologiczna wynika, że Polki są tego faktu świadome. Niestety jednak, brakuje im wiedzy odnośnie tego, jak powinny o siebie dbać, aby zachować zdrowie intymne. Co więcej, często boją się o to zapytać. To właśnie dla Nich i innych kobiet, pragnących dbać o zdrowie intymne, przygotowaliśmy ten artykuł.
Higiena
Najważniejsza w zachowaniu zdrowia intymnego jest higiena sfer osobistych ciała. Nieprzestrzeganie jej podstawowych zasad może prowadzić do powstania różnorodnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych pochwy, a w dalszych konsekwencjach – do poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie należy w sposób szczególny dbać o higienę intymną. Jak? Przede wszystkim:
– Pamiętać o właściwym kierunku podcierania się w toalecie. Trzeba to robić do tyłu, nigdy odwrotnie, ponieważ można przenieść bakterie z odbytu do pochwy.
– Regularnie i dokładnie myć okolice intymne. Powinno się to robić minimum raz dziennie, a latem czy w stresujące dni, nawet do trzech razy dziennie. Najlepiej jest używać do tego specjalnego ginekologicznego płynu do higieny intymnej. Taki preparat powinien mieć dobrane do okolic intymnych Ph.
– W przypadku nawracających infekcji intymnych, raz w miesiącu można wykonać irygację (płukanie) pochwy. Używa się do niej przyrządu zwanego irygatorem. Do płukania pochwy można wykorzystać wodę lub specjalny płyn do irygacji. O zasadności stosowania irygacji powinien zadecydować ginekolog.
Większość kłopotów ze zdrowiem intymnym może być pokonana we wczesnym stadium za pomocą środków farmakologicznych lub krótkich i bezbolesnych zabiegów ginekologicznych. Z tego względu, poradnia ginekologiczna powinna być często odwiedzanym miejscem. Należy przechodzić regularne kontrole zdrowia intymnego u ginekologa oraz wykonywać niezbędne badania ginekologiczne, to znaczy:
– Odbywać kontrolne wizyty u ginekologa minimum raz na 6 miesięcy, a w przypadku problemów z regularnością cyklu, hormonami czy nawracającymi infekcjami intymnymi – częściej
– Przechodzić badania cytologiczne pow. 25 roku minimum raz na 5 lat, a w sytuacji podwyższonego ryzyka Raka Szyjki Macicy (np. stwierdzonych przypadków w rodzinie) – częściej
Życie seksualne
Bardzo duże znaczenie w zachowaniu zdrowia intymnego ma również styl życia seksualnego. Częste zmienianie partnerów seksualnych, brak higieny pożycia, przypadkowe kontakty seksualne są czynnikami podwyższonego ryzyka wystąpienia problemów ginekologicznych oraz chorób wenerycznych. Poleca się:
– Pilnować higieny intymnej stałego partnera seksualnego w tym samym stopniu, co osobistej
– Unikać przypadkowych kontaktów seksualnych i częstego zmieniania partnerów seksualnych oraz zachowywać szczególną ostrożność podczas zbliżeń (stosować prezerwatywy nawet przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, przestrzegać zasad higieny)
– Nie uprawiać seksu tradycyjnego po seksie analnym (z tego samego powodu, z jakiego należy podcierać się do tyłu, a nie odwrotnie)
To tylko niektóre rady, które pomogą Ci zachować zdrowie intymne. Więcej możesz otrzymać na wizycie u ginekologa. Nasza poradnia ginekologiczna jest bardzo przyjazna – ginekolog chętnie odpowie na wszystkie pytania, jakie chciałabyś zadać odnośnie zdrowia intymnego.