Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

4.5/5 - (10 votes)

Każdy z nas wie, że palenie nie przybliża nas do zdrowia, tylko od niego oddala. To oczywiste! Jednak zazwyczaj nie wiemy co dokładnie dzieje się z naszym organizmem, gdy palimy. Na co konkretnie wpływa każdy wypalony papieros? Kto wie, może, gdy dokładnie poznamy jego działanie, łatwiej będzie nam go rzucić? Kto by chciał zupełnie świadomie niszczyć swoje zdrowie?

Palenie powoli pozbawia nas zdrowia

To nie żarty, że palenie negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Zwiększa się ryzyko udarów i zawałów, już po krótkim czasie nałogu.

Do tego palenie nie pozostaje bez wpływu na naszą kondycję! Przez palenie mamy zadyszkę, często ospali i ociężali. Nie bez powodu palaczom ciężko jest przebiec kilka metrów, bo mają oni problemy z płucami.

Palenie także wpływa negatywnie na nasze kontakty z innymi ludźmi. Nie da się ukryć, że oddech przy paleniu jest bardzo nieświeży i ciężko się tego defektu pozbyć. Jeśli dużo palimy to zapach papierosów i tak nas otacza- pozostaje na włosach, paznokciach i ubraniach.

Czytaj: Jak rzucić palenie?

Poranny kaszel i ból gardła także jest spowodowany przez palenie. Do tego ten problem z wiekiem i czasem palenia ulega nasileniu.

Palenie prowadzi także do raka płuc. Co ciekawe było to przez długi czas ukrywane, przez firmy tytoniowe. Okazało się, że ludzie, którzy w latach pięćdziesiątych potrafili wypalić kilka paczek papierosów dziennie, na starość umierali głównie z powodu raka płuc. A to nie musi być regułą! Istnieje prawdopodobieństwo raka nawet po krótkim okresie palenia. Po co ryzykować?

Nikotynizm a nasz wygląd

Jeśli argumenty zdrowotne nie są wystarczające, to przedstawiamy też wpływ palenia papierosów na nasz wygląd. Bo to ma naprawdę ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także atrakcyjności.

Papierosy w pierwszej kolejności niszczą naszą cerę. Zaczyna się od tego, że jest ona zszarzała i ziemista. Potem staje się lekko żółtawa, a na samym końcu wyglądamy, po prostu o wiele starzej, niż w rzeczywistości. Nie da się ukryć, że mało komu spodoba się taki scenariusz, prawda? Kto nie chciałby być atrakcyjnym jak najdłużej?

Włosy także cierpią, przy paleniu papierosów. Stają się przesuszone i zniszczone, nie wspominając już o tym, że są przesiąknięte dymem papierosowym.

Fakty i mity na temat palenia papierosów

Paznokcie przy paleniu papierosów stają się pożółkłe, co z pewnością nie wpływa na ich estetykę. Do tego stają się delikatne i kruche. Nie da się ukryć- ich zapuszczenie może być bardzo trudne.

Jak rzucić palenie papierosów? Mamy do wyboru działanie radykalne polegające na rzuceniu papierosów z dnia na dzień, ale także takie, które zakłada dłuższy czas leczenia się z uzależnienia. Możemy w tym celu zainteresować się specjalnymi tabletkami, które nam to ułatwią- to wyboru mamy takie w formie pastylek, gum do życia, a także plastrów. Nie pytajmy, dlaczego warto rzucić palenie papierosów, bo to oczywiste! Przez ten nałóg niszczymy swoje zdrowie i wygląd, zamiast tysięcy złotych wydanych na coś, co nas psuje, wydajmy je na swoje pasje i marzenia. Czy to nie lepsza inwestycja w przyszłość?

2 Comments

  1. Trawers

    Lepiej nie rzucać palenia papierosów od razu, jednego dnia. U osób palących dużo, czyli więcej niż jedną paczkę dziennie, na pewno się to nie uda. U mnie nie udało się dwa razy w ciągu dwóch lat. Dopiero po tym jak zacząłem stopniowo ograniczać palenie, udało mi się przejść do stanu popalania. Teraz palę maksymalnie 5 papierosów dziennie, a będzie jeszcze mniej, więc wszystko przede mną – i bez ostrego cięcia.

    Reply
  2. Celina

    Wystarczy porównać swoje zdjęcie sprzed np. 5 lat i zobaczyć jak papierosy zniszczyły naszą cerę. Palenie przez kilka lat niesamowicie wyniszcza organizm od środka. Jeśli widać to gołym okiem na zewnątrz, to wyobraźcie sobie co musi się dziać wewnątrz. Mi ta wizualizacja pomoże mam nadzieję rzucić palenia papierosów. Codziennie rano patrzę w lustro i pytam siebie „po co?”

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *