Jęczmień na oku – jak się go pozbyć

5/5 - (7 votes)

Nagle na powiece pojawia się niewielka czerwona grudka, początkowo swędzi, z czasem jest bolesna. To prawdopodobnie jęczmień.

Jęczmień na oku

Powstać może u każdego, w każdym wieku. Nazwę zawdzięcza wyglądowi, przypominającemu ziarno zboża. Jęczmień na oku powstaje w wyniku zakażenia bakteryjnego gronkowcem, rzadziej innymi drobnoustrojami. W wyniku zakażenia, tworzy się ropień obejmujący jeden lub kilka gruczołów znajdujących się na zewnętrznej części powieki. Powstały ropień przez kilka dni stopniowo się powiększa.

Czasami (znacznie rzadziej) jęczmień umieszcza się na wewnętrznej części powieki, dyskomfort jest wtedy większy, ponieważ chory odczuwa ból przy każdym mrugnięciu powieką. Jęczmień wewnętrzny może przybrać postać czyraka i wtedy konieczna jest interwencja chirurga.

Przyczyny jęczmienia

Jęczmień w oku jest efektem podrażnienia oka. Może to być efektem częstego tarcia oka, zwłaszcza brudnymi rękami. Najczęściej jednak jest efektem oddziaływania niekorzystnych czynników. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach zadymionych, działanie czynników chemicznych na oczy (opary), ale przede wszystkim kosmetyków.

Niektóre tusze do rzęs lub kremy mogą powodować podrażnienie powiek i zatkanie gruczołów. Codziennie trzeba wykonywać bardzo dokładny demakijaż, pozostałości kosmetyków ulegają zepsuciu i mogą być przyczyną infekcji.

Osoby używające soczewek kontaktowych powinny bardzo dokładnie je dezynfekować, by żadne zanieczyszczenia nie dostały się do oka.

Leczenie jęczmienia

Jęczmień oka najczęściej ustępuje samoistnie po kilku dniach. W tym czasie ropień dojrzewa i pęka, powodując wyciek wydzieliny z ropnia. Nigdy nie należy go nakłuwać lub wyciskać. Jeżeli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, należy udać się do okulisty, który przepisze maść lub krople z antybiotykiem.

W przypadku nawracającego jęczmienia, warto wykonać badanie na posiew, które pozwoli na dobranie antybiotyku celowanego, najbardziej skutecznego na dany typ bakterii. Nawracający jęczmień może także świadczyć o zapaleniu brzegów powiek, w tym przypadku konsultacja okulistyczna jest niezbędna.

Leczenie: http://jeczmiennaoku.pl/jak-leczyc-jeczmien-na-oku/

Czasami jęczmień zmienia się w gradówkę, czyli stałą krostę na zewnętrznej stronie powieki. W przeciwieństwie do jęczmienia, gradówka nie boli, natomiast swoją obecnością bardzo drażni. Stan zapalny gradówki jest wskazaniem do jej chirurgicznego usunięcia.

Domowe sposoby na jęczmień oka

Jęczmień na oku nie stanowi większego zagrożenia dla oka, natomiast powoduje duży dyskomfort, dlatego często próbujemy przyśpieszyć jego pęknięcie domowymi sposobami. Do najpopularniejszych należą:

  • pocieranie złotą obrączką,
  • napar z herbaty,
  • napar z ziół,
  • gotowane jajko.

 

Wspólną cechą tych sposobów jest zwiększenie temperatury jęczmienia poprzez pocieranie lub przykładanie ciepłych okładów, które przyśpieszają dojrzewanie jęczmienia i jego opróżnienie. Stosując domowe metody trzeba pamiętać o właściwej temperaturze kompresów. Nie mogą być zbyt chłodne (nie podziałają) ani zbyt gorące, bo mogą poparzyć delikatną skórę powiek.

1 Comment

  1. trawnik

    Najlepsi są lekarze, którzy oficjalnie przyznają, że to są bujdy i w ogóle, a jak się z nimi porozmawia to się okazuje, że po cichu przyznają, że najlepiej jest pocierać jęczmień na oku złotą obrączką i to wystarczy, bo dzięki temu na pewno przejdzie i nic się człowiekowi już nie stanie.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *