Kamienie kałowe a dieta

Właściwa dieta pomaga uniknąć problemów z kamieniami kałowymi. „Właściwa” w tym przypadku oznacza – bogata w błonnik. Błonnik, inaczej określany jako włókno pokarmowe, jest substancją, która nie ulega trawieniu i nie jest przyswajalna. Paradoksalnie, to właśnie jest jego atut, ponieważ wpływa na właściwy detoks cienkiego i grubego jelita! Błonnik zostaje wydalany przez nasz organizm, co ma niebagatelne znaczenie przy eliminowaniu zaparć.

Jakie produkty powinna zatem zawierać dieta zmniejszająca ryzyko powstania kamieni kałowych? Otóż naturalnym źródłem błonnika są: owoce i warzywa, produkty zbożowe (otręby zbożowe, kasze, płatki zbożowe, ryż, musli, pieczywo razowe) oraz nasiona roślin strączkowych. Zaleca się zatem spożywanie dużej ilości surówek, sałatek, soków oraz zup warzywnych. Oczyszczanie Jelit jest także wskazane podczas kuracji. Idealnym źródłem błonnika są także suszone śliwki! Ponadto, dieta przeciwko kamieniom kałowym powinna zawierać duże ilości płynów (co najmniej 1,5-2 litry na dobę).

Uzupełnieniem diety bogatej w błonnik (nazywanej też dietą bogatoresztkową) jest przyjmowanie probiotyków. Probiotyki to produkty żywnościowe zawierające hodowle żywych drobnoustrojów, które – dostarczane organizmowi w odpowiednich ilościach – wywierają korzystny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Naturalnym źródłem probiotyków są produkty mleczne: jogurty, kefiry, maślanka, dlatego należy wprowadzić je do codziennej diety, aby spróbować oczyścić jelita ziołami.

Od czasu do czasu warto zastosować dietę ryżową. Polega ona na spożywaniu 3-4 razy dziennie ryżu lub kaszy jaglanej przez okres 10-12 dni. Do posiłku można dodać gotowane jabłko, przyprawy oraz jeden raz dziennie łyżkę siemienia lnianego. Można także pić kawę oraz herbatki ziołowe. Taka dieta pozwala oczyścić jelito grube z toksyn. Ogólnie o oczyszczaniu nie tylko jelit dowiesz się tutaj – http://www.era-zdrowia.pl/oczyszczanie-organizmu/oczyszczanie-nerek/detoks-nerek.html.

W żadnym wypadku nie wolno stosować środków przeczyszczających przez dłuższy okres czasu, ponieważ spowalniają one pracę jelit!

Warto jednak pamiętać, iż nawet najlepsza dieta nie będzie w stanie uchronić nas przed powstawaniem kamieni kałowych, jeżeli nie zadbamy o nasz organizm również w inny sposób – zapewniając mu aktywność fizyczną w podstawowym przynajmniej wymiarze. Ruch to zdrowie, a w tym przypadku hasło to nabiera szczególnego znaczenia.

1 Comment

  1. Pingback: Zioła oczyszczające organizm z toksyn | BezDepresji.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *