Migrena to przewlekłe neurologiczne schorzenie, które powoduje uciążliwe bóle głowy. Wg badań może na nią cierpieć nawet 20% całej populacji. Częściej pojawia się u kobiet, zwykle pomiędzy 25 i 50 rokiem życia. Chociaż stwierdza się przypadki występowania migreny już u małych dzieci. U osób starszych pojawia się niezwykle rzadko i wymaga szczegółowej diagnostyki.
Typowy napad migreny zazwyczaj charakteryzuje się powtarzającą się za każdym razem sekwencją objawów (zwiastuny, aura, ból, objawy ponapadowe). Łącznie trwa średnio od 4 do 72 godzin. Pojawia się samoistnie lub wywoływany jest przez czynniki takie jak miesiączka i stres. Przyczyny występowania migreny są wciąż słabo poznane. Niektórzy lekarze są zadania, że ma podłoże genetyczne. Migrena często występuje również po spożyciu niektórych pokarmów – najczęściej czerwonego wina, sera, kawy, czekolady. Wywołana zostaje najprawdopodobniej skurczem i rozszerzeniem się naczyń mózgowych. Zwężenie powoduje chwilowe niedokrwienie tkanki mózgowej – powstają wówczas objawy aury. Czynnikiem, który powoduje zwężenie naczyń jest serotonina. Uwalniana jest ona z płytek krwi.
Czytaj również: Poradnia Neurologiczna w Gdańsku
Poradnia neurologiczna jest miejscem, w którym następuje zazwyczaj prawidłowa diagnoza schorzenia. Leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza specjalisty – neurologa. Podczas diagnostyki wykonuje się m.in. EEG, tomografię komputerową głowy oraz badanie rezonansu magnetycznego głowy. Istotną częścią jest też konsultacja okulistyczna.
Osoba chora musi unikać czynników, które prowokują występowanie oraz powodują nasilanie się objawów migreny. Mogą to być czynniki takie jak silny stres, leki. Istotne jest również odpowiednie postępowanie w czasie wystąpienia ataku. Najlepiej przeczekać go w ciemnym i cichym miejscu. Ból można złagodzić przy pomocy leki przeciwbólowego dostępnego w każdej aptece. W przypadku wystąpienia nudności bądź wymiotów, leki doustne jednak nie wchłaniają się. Stąd należy przyjmować je na samym początku napadu. Wspólnie z nimi można zażyć leki przeciwwymiotne.
.W sytuacji gdy proste leki nie skutkują, lekarze polecają leki – pochodne alkaloidów sporyszu. Mają one działanie naczynioskurczowe. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem stają się także tryptany. Ich wadę stanowi jednak wysoka cena oraz przeciwwskazania do stosowania w przypadku wystąpienia chorób serca i naczyń.
W sytuacji, gdy liczba napadów w miesiącu jest duża (dwa i więcej) warto zastosować działania profilaktyczne. Bardzo skuteczne są leki blokujące receptory beta-adregeniczne.