5/5 - (14 votes)

Czym jest wirus HPV?

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego (skrót pochodzi od angielskiego Human Papillomavirus), który jest jednym z wirusów najczęściej przenoszonych drogą płciową. Jedną z najgroźniejszych chorób, którą powoduje jest rak szyjki macicy, ale wbrew powszechnej opinii z powodu HPV mogą cierpieć nie tylko kobiety.

Jakie są objawy brodawczaka?

Niestety, jest to podstępny wirus – podczas wczesnej fazy zakażenia HPV, objawy najczęściej nie pojawiają się wcale. Wirus HPV u mężczyzn i kobiet zaczyna być widoczny dopiero w stadium przedrakowym albo wczesnorakowym. W tej późnej fazie, za objawy zakażenia HPV uważamy kłykciny kończyste, świąd i pieczenie (te objawy HPV u mężczyzn i kobiet będą wyglądać podobnie), a tylko u kobiet mogą się dodatkowo pojawić ropne upławy. Nie są to jednak właściwie objawy wirusa HPV samego w sobie, a współwystępujące z nim zakażenia innymi bakteriami i grzybami, którym ułatwia on rozwój.

HPV – Objawy – Po jakim czasie?

W przypadku większości zakażeń nieonkogennych HPV, objawy u mężczyzn i kobiet nie wystąpią wcale i zakażenie minie samoistnie po dwóch latach. Inna sytuacja jest, jeśli okaże się, że za zakażenie odpowiedzialny jest złośliwy wirus brodawczaka ludzkiego.

Objawy początkowe nowotworu pojawiają się wtedy po około 5 – 10 latach, ale faza utajona może trwać nawet kilkanaście. Później można zaobserwować początkowe zmiany, które współtworzy wirus HPV. Objawy czasami są słabo widoczne gołym okiem, a czasami dopiero podczas badania cytologicznego lub kolposkopowego. Dopiero później rozwija się ostatnia faza, nazywana kliniczną, podczas której zmiany chorobowe są już wyraźnie widoczne. Więcej o objawach przeczytasz na http://dobrywenerolog.pl/hpv/objawy-wirusa-hpv/.

Czy objawy HPV są widoczne tylko na narządach płciowych?

Stosunkowo często spotykaną postacią wirusa jest też brodawczak w gardle. Objawy to przypominające wyglądem różyczki kalafiora narośla. Objawy HPV w jamie ustnej, najczęściej w krtani, mogą powodować utrudnienia oddychania, a nawet zagrażające życiu duszności. Objawy HPV w gardle mogą także oznaczać nowotwór, który utrudni przełykanie i jedzenie – bardzo łatwo pomylić z anginą pierwsze symptomy brodawczaka – objawy są bardzo podobne! Rak wywołany przez wirus brodawczaka ludzkiego może się rozwinąć w różnych częściach jamy ustnej: miękkim podniebieniu, tylnej ścianie gardła, tylnej części języka lub migdałkach. Innym niepokojącym symptomem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest powiększenie węzłów chłonnych.

Nadżerka a wirus HPV

Wiele kobiet obawia się, że jeśli została u nich wykryta nadżerka, oznacza to że na pewno wystąpiło zakażenie wirusem HPV – niekoniecznie musi być to zgodne z prawdą, bo nadżerki pojawiają się także z różnych innych powodów. Najlepszym wyjściem będzie zrobienie testów wykrywających różne typy HPV, w celu potwierdzenia lub obalenia tych przypuszczeń.

Co zrobić, jeśli jesteśmy w grupie ryzyka lub zauważymy jakieś objawy HPV?

Jak najszybciej wybrać się do lekarza i zrobić testy! Dostępne są różne pakiety badań, skanujące organizm pod kątem wielu różnych typów brodawczaka. Pomocne będą także badania cytologiczne lub kolposkopowe. Leczenie wirusa HPV często jest bardzo proste i skuteczne, o ile zostanie on szybko wykryty. W przypadku nowotworów jamy ustnej, te wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego są uznawane za te najlepiej rokujące i najłatwiej wyleczalne. Jeśli nie jesteśmy nosicielami, warto także, dla lepszej ochrony w przyszłości, rozważyć szczepienia. Dbać o siebie i często badać swój organizm powinny szczególnie osoby, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne i miały wielu partnerów.

7 Comments

 1. Polinna

  Boże 40 lat temu to jak ktoś miał taką chorobę to był prawie wyrok.
  A teraz nawet z domu nie tzreba wychodzić i można dostać wynik.
  Elegancko, oby takie testy wykrywały jak najwięcej chorób.
  Ja zrobiłam test zamówiony ze stroni drwenerolog, zapłaciłam za niego kupę kasy – ale za spokój i pewność gotowa jestem zawsze dużo płacić.

  Reply
 2. Minta

  Kiedyś głośno było o takiej sprawie że typ zarażał kobiety specjalnie.. To już trzeba być psycholem żeby rozdawać wenery -.-

  Reply
 3. Grucha

  No nadżerka nie zawsze jest spowodowana przez hpv. jestem tego najlepszym przykładem. Ale jak się pojawia nadżerka to lepiej zrobić test – tak dla świętego spokoju.

  Reply
 4. Poldek

  Uff czyli może samo minąć po 2 latach ….
  to dobra wiadomość bo myślałem że to nieuleczalna choroba

  Reply
 5. Gdanek

  Tak czytam i się zastanawiam co ma anemia do hpv?
  Ale w sumie im więcej wiadomości tym lepiej moze ludzie się czegoś nowego dowiedza

  Reply
 6. M.

  Czy prezerwatywa zabezpiecza przed tą chorobą na 100%? Czy lepiej stosowac jakieś dodatkowe zabezpieczenie>

  Reply
 7. Pinaa

  Szczepienia to spoko rozwiązanie, szkoda tylko że takie drogie ;/

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *