Objawy ostrogi piętowej

5/5 - (1 vote)

Każdy człowiek w ciągu dnia pokonuje wiele kilometrów, a jego stopy bywają przeciążone z różnych powodów. Zbyt duża masa ciała, regularne uprawianie niektórych dyscyplin sportu czy też urazy mogą mieć wpływ na stan stóp. Wymienione czynniki są również istotne przy ostrodze piętowej, która może się rozwijać początkowo nie dając zbyt wielu objawów. Jakie objawy ostrogi piętowej powinny zaniepokoić pacjenta, aby skonsultował chorobę z lekarzem ortopedą?

Czym jest ostroga piętowa?

jak wygląda ostroga piętowaOstroga piętowa jest faktycznie wapiennym wyrostkiem, który pojawia się na stopie. Jednak zanim będzie on widoczny, dochodzi do szeregu innych dolegliwości, które mogą wpłynąć na przyszłe powstanie zmiany.

W czasie chodzenia, ścięgno z tylu stopy, łączące piętę i resztę stopy, regularnie się kurczy i rozkurcza, co może również prowadzić do uszkodzenia ścięgna. Samo chodzenie prowadzi natomiast do urazów, które wcale nie muszą się zakończyć powstaniem ostrogi piętowej. Ostroga piętowa pojawia się u osób z nadwagą, ale również u osób starszych, które mogą mieć w obrębie stopy różne zmiany natury ortopedycznej. Kolejną grupą narażona na powstanie ostrogi piętowej są sportowcy, także amatorzy, którzy regularnie biegają, grają w tenisa lub siatkówkę.

Objawy ostrogi piętowej

W pierwszym stadium choroby pojawia się ból w środkowej części stopy, przy cym może on mijać po krótkim rozchodzeniu. Podobne dolegliwości bólowe mogą się pojawić m.in. przy zapaleniu ścięgna Achillesa, przy czym w ostrodze piętowej ból pojawia się od spodu stopy. Charakterystyczna narośl wapienna pojawia się w efekcie pojawienia się stanu zapalnego w ścięgnie, który sprzyja odkładaniu się wapiennych złogów w tylnej części stopy.

Ból stopy, głównie w jej spodniej części, który pojawił się w czasie chodzenia to najbardziej znany objaw choroby. Co ciekawe w tym stadium choroby ból mija… po rozchodzeniu. Jednak po kilku tygodniach ból może się nasilać, pojawia się bardzo często w czasie snu oraz w czasie siedzenia. Leczenie ostrogi piętowej jest zatem skupione na minimalizowaniu dolegliwości bólowych, a do samego leczenia stosuje się terapie manualne oraz farmakoterapię. Konieczna jest jednak odpowiednia diagnoza, aby wyeliminować choroby o podobnym przebiegu.

Leczenie ostrogi piętowej

Lekarz ortopeda dokładnie ogląda stopę oraz zleca prześwietlenie pięty, aby sprawdzić, czy dolegliwości są spowodowane przez stan zapalny. Leczenie przebiega wieloetapowo. Początkowo stosuje się leki przeciwzapalne, które podaje się głównie doustnie. Stosowanie maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym nie ma większego sensu ze względu na grubość tkanki tłuszczowej, która na pięcie ma ok. 2 cm. Oprócz leczenia farmaceutykami, często sięga się po fizykoterapię oraz masaże, które rozciągają ścięgna. Dobre efekty daje również noszenie żelowych podpiętek oraz wkładek do butów. Samo leczenie może trwać nawet 6 miesięcy. Jeśli dalej nurtuje cię leczenie tego schorzenia, odwiedź portal zdrowy.net.

Dalsze leczenie ostrogi piętowej

Bardzo często po 6 miesiącach sięga się po ortezy, które nosi się w nocy, aby rozciągnąć ścięgna. Ostatnim rozwiązaniem jest rozbijanie ostrogi laserem lub ultradźwiękami. Także na tym etapie duże znaczenie dla procesu leczenia ma regularne ćwiczenie. Najlepsze efekty dają ćwiczenia rozciągające oraz masaże stopy, wykonane z użyciem niewielkich piłeczek. Każde ćwiczenie należy wykonywać w seriach po kilkanaście powtórzeń, przy czym fizjoterapeuci zalecają, aby ćwiczenia były wykonywane trzy razy dziennie. Duże znaczenie ma również odpowiednie obuwie z grubą podeszwą, która amortyzuje stopę w czasie chodzenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *