Operacyjne leczenie stulejki – kiedy jest konieczne?

5/5 - (5 votes)

Nawet niewielkie dolegliwości, które mogą wynikać ze zbyt wąskiego napletka mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Nie należy oczekiwać, że taki problem zdrowotny jak stulejka zniknie sam. Powody stulejki u dorosłych mężczyzn mogą być różne, jednak brak odpowiedniego leczenia może być powodem bardzo poważnych schorzeń.

Brak odpowiedniej higieny to jeden z powodów, jakie wymieniają lekarze, gdy mówią o przyczynie stulejki. Nadmiar mastki może spowodować sklejenie się warstwy napletka z powierzchnią penisa, co sprawia, że otwór jest zbyt wąski, by możliwe było swobodne oddawanie moczu. Taka sytuacja to nie tylko dyskomfort, który u wielu mężczyzn jest powodem frustracji, szczególnie jeśli problemy pojawiają się także w sferze seksualnej. Brak możliwości całkowitego oczyszczenia penisa jest powodem rozwoju bakterii, a stąd już blisko do zakażenia pęcherza i nerek. Długi odwlekanie odpowiedniego leczenia może być powodem schorzeń nowotworowych. Na podobne niebezpieczeństwa narażona jest partnerka mężczyzny, który ma problem ze stulejką. Dlatego też operacja stulejki powinna być przeprowadzona jak najszybciej, zanim dojdzie do różnego typu powikłań.

Stany zapalne to nie jedyne schorzenie, które może zostać spowodowane przez stulejkę. Wynikiem siłowej próby uwolnienia penisa z napletka może być uwięźnięcie żołędzi. Wtedy powstaje tak zwany załupek, który wymaga natychmiastowego leczenia. W przypadku jakichkolwiek schorzeń spowodowanych zbyt wąskim ujściem napletka niemożliwe jest swobodne oddawanie moczu czy komfortowy stosunek seksualny.

Zobacz: Stulejka Gdańsk – Leczenie zabiegowe stulejki w Gdańsku

Operacja stulejki czasami nie jest konieczna natychmiastowo, jednak obecnie sami mężczyźni chcą wizualnie poprawić wygląd penisa i nie tylko decydują się na poszerzenie ujścia napletka, ale również na częściowe lub nawet całkowite obrzezanie. Taki sposób wydaje się dość kontrowersyjny, jednak zazwyczaj chroni przed ponownym wystąpieniem stulejki.

By możliwe było przeprowadzenie operacji, konieczne jest wyleczenie wszelkich stanów zapalnych w organizmie. Szczególnie istotne jest zastosowanie antybiotyku w przypadku stanów zapalnych wywołanych właśnie przez stulejkę – muszą one zostać zaleczone na minimum czternaście dni przed operacją. Sam zabieg nie trwa nawet sześćdziesięciu minut i polega na nacięciu i właściwym odciągnięciu ujścia napletka w taki sposób, by stało się ono szersze. Zabieg powinien wykonywać doświadczony lekarz. Choć jest to obecnie operacja niemal rutynowa, to jednak niezbyt dokładne przeprowadzenie takiego zabiegu mogłoby doprowadzić do komplikacji. Zazwyczaj jednak powikłania występują po niedostatecznej pielęgnacji powstałej rany.

Zobacz także: Portal ChorobyUkladuMoczowego.pl

Po zabiegu konieczne jest dbanie o ranę – lekarz powinien zalecić odpowiedni środek do jej przemywania. Konieczne jest zachowanie absolutnej higieny – także po skorzystaniu z toalety. Tylko w ten sposób można uchronić się przed ropnym zakażeniem, które w poważniejszych przypadkach wymaga pomocy lekarskiej. Przy prawidłowym dbaniu o ranę pełną sprawność uzyskuje się po kilku tygodniach w zależności od szybkości gojenia się.

2 Comments

  1. Krzyś

    Stulejka u małych chłopców może zniknąć wręcz samoistnie. Wszystko zależy od tego jak bardzo jest zaawansowana i jaka będzie reakcja po jej pojawieniu się. Bo jeśli dolegliwości nie są wielkie, to będzie tak, że przy odpowiednim zachowaniu higieny osobistej nie będzie konieczna chirurgiczna akcja.

    Reply
  2. Karina

    Stulejka u dojrzałych mężczyzn może skończyć się całkowitą abstynencją seksualną, a to z kolei wpływa na znaczne obniżenie sprawności psychicznej. Dlatego nie można dopuścić do rozwoju stulejki w takim zakresie, który skończy się powikłaniami.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *