Koślawość kolan jest chorobą, która najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym. Zdecydowanie utrudnia normalne funkcjonowanie, ponieważ dziecko chodzi chwiejnie i niepewnie. Istnieje wiele przyczyn, z powodu których schorzenie to może wystąpić.
Często koślawe kolana są wynikiem nieprawidłowej diety. Z jednej strony należy mieć na uwadze nadmiar jedzenia, który powoduje nadwagę lub otyłość. Kolana są wtedy znacznie obciążone, co może skutkować nie tylko ich koślawością, ale również powodować takie wady jak płaskostopie podłużne. W takiej sytuacji zaleca się, aby dziecko powstrzymywało się od nadmiernego jedzenia oraz rozpoczęło aktywne ćwiczenia w celu utraty nadmiernej masy ciała. Z drugiej strony nieprawidłowa dieta może się objawiać przez niedobór kluczowych dla kości mikroelementów. Mowa tu przede wszystkim o witaminie D i wapniu – należy podawać dziecku posiłki, które są bogatym źródłem tych składników odżywczych.
Dobry ortopeda w Gdańsku? Sprawdź http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopedia w Centrum Zdrowia Lifemedica Gdańsk
Niezwykle duże znaczenie mają również przebyte przez dziecko urazy i złamania. Znacząco obniżają one wytrzymałość kości, co może skutkować koślawością kolan. W wypadku podejrzenia tej przypadłości należy niezwłocznie wykonać USG kolana. Jak wiadomo, niektóre schorzenia są dziedziczne i mogą one wpłynąć na możliwość wystąpienia omawianego schorzenia. Przede wszystkim mowa tu o reumatoidalnym zapaleniu stawów, które coraz częściej pojawia się u osób w młodym wieku, mimo że do niedawna było uważane za chorobę osób starszych. Także wspomniane już płaskostopie podłużne, jeżeli nie jest leczone, może prowadzić do rozwoju koślawych kolan.
Zdarzają się sytuacje, w których wada kolan jest wrodzona. Wtedy już od okresu niemowlęcego możemy obserwować u dziecka kolana układające się na kształt litery X. Wada ta powinna zostać wyleczona przed osiągnięciem przez dziecko dziesiątego roku życia. Gdy dziecko będzie już w wieku przedszkolnym, niezbędne będą odpowiednie ćwiczenia korekcyjne oraz dobór specjalistycznego obuwia, w zależności od wady – ze specjalną wkładką lub na wyższym obcasie. W cięższych wypadkach stosuje się aparaty ortopedyczne i szyny.
Należy pamiętać, że przypadłość ta nie jest wyłącznie domeną dzieci – chorują na nią także dorośli, jednak dużo rzadziej. Jeżeli podejrzewamy u siebie taką wadę, należy stanąć na baczność i zmierzyć odległość, jaka dzieli kostki. Jeśli jest ona większa niż pięć centymetrów, należy zgłosić się do lekarza. Ortopeda z pewnością postawi właściwą diagnozę, przez co będziemy mogli odpowiednio wcześniej podjąć leczenie i rehabilitację.
Więcej na stronie: http://ortopedico.pl
Koślawość kolan oraz wiele innych chorób dotyczących stawów i kości nie pojawia się bez przyczyny. Jak dziecko nieprawidłowo się odżywia to nie jest to wina dziecka, ale rodziców i pora to sobie uświadomić.
Koślawość kolan jest wrodzona. Większość dzieci nie odżywia się przecież książkowo. Nawet jak czasem pojedzą warzywa i owoce, to nie jest to regułą. Gdyby brać wszystko zerojedynkowo to nie byłoby dziecka bez wady postawy, bo żadne nie przyjmuje zalecanej dawki witamin i aminokwasów.