Rzęsistkowica pochwy

5/5 - (7 votes)

Chociaż większość wykształconych ludzi kojarzy takie nazwy jak kiła, rzęsistkowica pochwy, świerzb czy rzeżączka, nie każdy jest w stanie od razu odpowiedzieć na pytanie, z jakimi dokładnie objawami związane jest każde z wyżej wymienionych schorzeń. Zwłaszcza młode dziewczęta i kobiety, które jeszcze nie rozpoczęły regularnego pożycia płciowego, powinny zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tych chorób, aby wiedzieć, w jaki sposób ich uniknąć oraz jak postępować w momencie, gdy doszło do zakażenia. Rzęsistkowica pochwy jest dobrym przykładem do omówienia tych kluczowych zagadnień. 

Mimo że rzęsistkowicą mogą zarazić się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, choroba ta dwa razy częściej dotyka przedstawicielki płci pięknej. Schorzenie to, powodowane przez pierwotniaka o wiele mówiącej nazwie rzęsistek pochwowy, może być przyczyną wielu problemów i niedogodności, warto więc zapoznać się z sytuacjami, które mogą doprowadzić do pojawienia się tej choroby w organizmie, aby wiedzieć, jak im przeciwdziałać. Rzęsistkowica pochwy może rozwinąć się po odbyciu stosunku seksualnego z osobą zakażoną, dobrze jest więc zachowywać wstrzemięźliwość seksualną, by uniknąć nie tylko tej, ale także innych poważnych chorób wenerycznych, z których wiele ma dużo bardziej niebezpieczne dla życia i zdrowia skutki.Uprawianie seksu z osobą chorą nie jest jednak jedyną drogą prowadzącą do zarażenia się rzęsistkiem, także korzystanie z tego samego ręcznika do ciała może spowodować powstanie choroby. Należy także wystrzegać się siadania na desce klozetowej we wszystkich miejscach publicznych, w których nie ma się pewności, kto jako ostatni korzystał z ubikacji.

Czytaj również: http://portaldermatologiczny.pl/choroby-weneryczne/rzesistkowica/

Jakie objawy ma rzęsistkowica pochwy? Na to pytanie niestety nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. U niektórych kobiet w ogóle nie występują żadne niepokojące symptomy, co znacznie opóźnia rozpoczęcie leczenia, natomiast inne panie już po kilku dniach od zakażenia orientują się, że stały się nosicielkami niebezpiecznego pasożyta. Objawem, który może świadczyć o pojawieniu się rzęsistkowicy pochwowej niewątpliwie są bardzo obfite upławy w kolorze zielonkawym bądź żółtym. W niektórych przypadkach u chorych pań pojawiają się także wyjątkowo intensywne bóle podbrzusza, pieczenia w okolicach pochwy, zarówno podczas oddawania moczu, jak i w innych sytuacjach. Bolesne parcie pęcherza i oddawanie moczu co kilkanaście minut, mimo że właściwie nie ma takiej potrzeby, również powinno być powodem do niepokoju.

Co zrobić, jeśli rozpozna się wyżej wymienione objawy? Najprostszym i zarazem najlepszym wyjściem z sytuacji jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub od razu z ginekologiem, który posiada odpowiednią wiedzę i narzędzia, by po wykonaniu odpowiednich badań od razu rozpocząć skuteczne leczenie. Warto jak najszybciej udać się do specjalisty, gdyż zbyt długie zwlekanie z konsultacją lekarską może mieć katastrofalne skutki. Nieleczona rzęsistkowica pochwy może bowiem doprowadzić do przewlekłego zapalenia pochwy, bolesnego i trudnego w leczeniu zapalenia pęcherza oraz, co najbardziej powinno przemawiać do wyobraźni kobiet, do niepłodności.

2 Comments

  1. Dulska

    Objawy rzęsistkowicy nie u każdego są takie same. Tak się złożyło, że mieliśmy równocześnie z partnerem i u niego praktycznie nic nie było oprócz lekkiego zaczerwienienia, a u mnie ból, pieczenie, swędzenie i nie wiadomo co jeszcze…

    Reply
  2. Julita

    Tak się złożyło? Oczywiście, że rzęsistkowica jest równocześnie u obojga partnerów, ale skoro sama jej nie przyniosłaś, to on cię zaraził. A nie zachorował na to przez wiatropylność…

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *