Skuteczne sposoby radzenia sobie z popękanymi naczynkami

5/5 - (2 votes)

Popękane naczynka na twarzy i nogach to dolegliwości, z którymi zmaga się większość z nas. Zamiast jednak ukrywać niedoskonałości pod ubraniem i makijażem, lepiej zdecydować się na wizytę w salonie kosmetologicznym i profesjonalny zabieg usuwania pajączków. Poza tym rozszerzone naczynka nie są wyłącznie problemem natury estetycznej i nie należy ich lekceważyć. Pajączki pojawiające się na nogach mogą zwiastować niewydolność żył, z kolei popękane naczynka na nosie mogą być zapowiedzią alergii lub trądziku różowatego.

Przyczyny powstawania pajączków

Cera naczynkowa to problem dotykający przeważnie kobiety, zarówno w wieku nastoletnim, jak i dorosłym, a czynników mających wpływ na ich powstanie może być wiele, tak jak mnoga ilość metod leczenia.

Przyczyn należy się dopatrywać w:

 • predyspozycjach genetycznych;
 • wrażliwości skóry;
 • zaburzeniach hormonalnych i krążeniowych;
 • schorzeniach przewodu pokarmowego;
 • nadciśnieniu tętniczym;
 • opalaniu;
 • wielogodzinnym staniu na wysokich obcasach;
 • siedzącym trybie życia.

Leczenie popękanych naczynek

Płytko unaczyniona skóra ze skłonnością do pękających i rozszerzających się naczyń krwionośnych wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków. Najlepiej sprawdzają się preparaty do cery z problemami naczynkowymi, wrażliwe i ze skłonnościami do podrażnień, a także kremy zawierające witaminę K. Podobne korzystne działanie posiadają tabletki na bazie substancji, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, uelastyczniają je i zmniejszają również wrażliwość skóry. Jednakże stosowanie i wklepywanie w skórę kremów oraz preparatów nie zlikwiduje już powstałych zmian. Jeśli są one bardzo widoczne i duże, konieczna będzie wizyta w profesjonalnym salonie kosmetologicznym i interwencja wykwalifikowanego specjalisty. Zanim jednak pacjent zdecyduje się na usuwanie pajączków za pomocą bardziej inwazyjnych metod, lekarz przeprowadzi wywiad, wykluczając wszelkie czynniki, które uniemożliwiają wykonanie kuracji.

Przeciwwskazaniami do poddania się zabiegom są:

 • ciąża;
 • cukrzyca;
 • intensywna opalenizna;
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych i preparatów światłoczułych.

Zabiegi najlepiej przeprowadzać jesienią, w czasie łagodnej zimy i wczesnej wiosny, kiedy pacjent nie będzie wystawiony na wysokie temperatury i silne słońce. Po samym zabiegu należy na kilka dni zrezygnować z masaży, gorących kąpieli i wysiłku fizycznego. Ponadto przez okres miesiąca konieczna jest ochrona skóry za pomocą kremów z wysokimi filtrami.

Zabiegi na popękane naczynka

Chcąc skutecznie pozbyć się pajączków, w zależności od predyspozycji, należy skorzystać z jednego z kilku dostępnych w salonach specjalistycznych zabiegów zamykania naczynek.

 • Laser pulsujący barwnikowy – to innowacyjny rodzaj lasera, który pozwala na szybkie bezbolesne i precyzyjne zamykanie naczynek. Mniejsze naczynka przestają być widoczne już po pierwszej wizycie, na większe zmiany konieczne będzie przeprowadzenie serii zabiegów. Zabieg polega na zniszczeniu ścianek naczynia, bez uszkadzania pozostałych tkanek. Laser jest na tyle bezpieczny, że nie pozostawia trwałych blizn czy przebarwień, a wyłącznie znikające po kilku dniach siniaki. Nie ma również ryzyka infekcji i wystąpienia powikłań. Niewątpliwie laserowe zamykanie naczynek to najskuteczniejsza i najchętniej stosowana metoda radzenia sobie z widocznymi niedoskonałościami skóry.
 • Elektrokoagulacja – to zamykanie naczynek na twarzy za pomocą prądu o bezpiecznym dla skóry natężeniu. Jest to metoda mniej skuteczna i dokładna niż zabieg laserem, dlatego też stosowana jest coraz rzadziej.
 • Intensywna wiązka światła (IPL) – to zabieg polegający na obkurczaniu i likwidacji naczynek, przeznaczony głównie dla osób o bardzo jasnej karnacji. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wiązka światła wchodzi w reakcję z malaniną i na ciemniejszej skórze mogą powstać przebarwienia. IPL to najmniej precyzyjna i skuteczna metoda usuwania popękanych naczynek.

6 Comments

 1. ulta3

  Ja na popękane naczynka skorzystałam z zabiegu intensywnej wiązki światła IPL Efekty były zadowalające 🙂

  Reply
 2. aśka

  Bardzo długo zwlekałam ze skorzystania z zabiegu usunięcia popękanych naczynek, teraz żałuje, że tak długo. Po zabiegu naczynka praktycznie zanikły, Polecam 🙂

  Reply
 3. Iguś

  Nie ma co lekceważyć pajączków na nogach, ponieważ może to być jeden z pierwszych objawów niewydolności żylnej. Polecam się dużo ruszać. Ćwiczenia fizyczne i dobra dieta to najlepsze i sprawdzone sposoby na zapobieganie różnym przypadłością.

  Reply
 4. Pluginka21331

  Dziewczyny po ciąży zostało mi pełno popękanych naczynek na udach. Znacie jakieś dobre sposoby na pozbycie się ich?

  Reply
  1. Magdalenke

   Nas się lepiej nie pytaj po pewnie nikt tu się nie zna i nie wie o czym pisze.. Lepiej skorzystaj z opinii specjalisty – Clinica Cosmetologica – mają tam darmowe konsultacje. W zeszłym roku usuwałam w tej klinice rozstępy, ale popękanymi naczynkami również się zajmują:)

   Reply
   1. Pluginka21331

    Heh dzięki za radę..pewnie masz rację. Ludzie piszą co im pomogło, ale to nie znaczy, że na mnie również to zadziała:)Popękane naczynka są moją zmorą i naprawdę chwiałabym się ich pozbyć..

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *