Sposoby na pozbycie się rozstępów

Rate this post

Rozstępy są rodzaj blizny, które powstają na płaszczyźnie skóry właściwej. Upośledzenie komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu i elastyny to proces, który w pełni odpowiada za pojawianie się rozstępów. Skóra traci wówczas swoją jędrność, sprężystość i odpowiednie napięcie. Dzieje się tak głównie na skutek zaburzeń hormonalnych, albo w sytuacji gdy skóra rozciąga się przy radykalnych zmianach masy ciała – przy utracie wagi i tyciu. Takie sytuacje najczęściej spotyka się u kobiet w ciąży, nastolatek w okresie dojrzewania lub menopauz. Co więcej rozstępy mogą pojawiać się na wszystkich partiach ciała prócz twarzy, rąk i stóp. Najbardziej uciążliwe pod względem widoczności są rozstępy na łydkach, z kolei te na brzuchu to zazwyczaj rozstępy po porodzie. Natomiast u mężczyzn rozstępy lokalizują się najczęściej w okolicach krzyżowo-lędźwiowych oraz na obręczach barkowych. Likwidacja rozstępów nie należy do prostych procesów. Wymaga wiele cierpliwości, czasu i przede wszystkim regularności działania. Sposobów na leczenie rozstępów jest wiele, a ich skuteczność w dużej mierze zależy od tego fazy zaawansowania w jakiej się znajdują.

Rozstępy – usuwanie domowymi sposobami

Leczenie rozstępów domowymi sposobami jest możliwe pod warunkiem, że zmiany są stosunkowo świeże, a ich kolor nie zmienił się na z czerwonego (różowego) na biały. Warto jednak mieć na uwadze, że kosmetyki do pielęgnacji skóry z rozstępami powinny zawierać określone substancje, głównie te wykazujące korzystne działanie dla skóry.

Kosmetyki przeciw rozstępom powinny więc zawierać:

 • związki krzemu – sprzyjają regeneracji włókien kolagenu i elastyny;
 • kwas mlekowy – minimalizuje rogowacenie naskórka;
 • witaminy A, C, E – wykazują działanie antyoksydacyjne;
 • wyciąg z soi – działa przeciwzapalne, antyutleniające i pobudzające komórki tłuszczowe;
 • ekstrakt z Centella asiatica – dzięki zawartości fitoestrogenów pobudza syntezę kolagenu.

Z kolei całkiem dobre i sprawdzone domowe sposoby na rozstępy to:

 • regularne złuszczanie naskórka – najlepiej za pomocą peelingów;
 • masaż połączony z prysznicem – chodzi o prysznic naprzemiennie ciepły i zimny, co pozwoli zwiększyć cyrkulację krwi;
 • kremy i emulsje – regularne stosowanie kosmetyków zmniejszy widoczność rozstępów.

Zabiegi kosmetologiczne na rozstępy

Usuwanie rozstępów w specjalistycznych gabinetach kosmetologicznych są jedną z najskuteczniejszych form radzenia sobie z niedoskonałościami skóry. Szczególnie w przypadku dużej ilości rozstępów, trudnych do usunięcia za pośrednictwem domowych sposobów i specjalnych kosmetyków oraz tych, które są już w bardzo zaawansowanej fazie, zmieniły kolor i fakturę.

Najchętniej wybierane i najpopularniejsze zabiegi na rozstępy to:

 • Mezotermia – to zabieg polegający na wstrzykiwaniu do uszkodzonych tkanek specjalnych mieszanek. Takie koktajle najczęściej składają się z substancji, które mają za zadanie indukowanie komórek tłuszczowych znajdujących się w skórze właściwej z regeneracją kolagenu. Zabieg mezotermii można łączyć z innymi kuracjami, jak chociażby z peelingiem chemicznym z użyciem kwasu glikolowego, który zmniejsza rogowatość naskórka, stymuluje produkcję nowych komórek naskórka i pobudza rozwój włókien kolagenowych;
 • Mikrodermabrazja – mikrodermabrazja na rozstępy polega na mechanicznym ścieraniu naskórka za pomocą specjalnego aparatu. Urządzenie wykorzystywane podczas zabiegu wysysa i ściera stare, obumarłe komórki, umożliwiając produkcję nowych, zdrowych. Zabieg, podobnie jak mezoterapię, można łączyć z innymi rodzajami terapii, głównie z peelingiem glikolowym. Mikrodermabrazja jest procesem bezbolesnym, trwającym około pół godziny i nie wywołujących skutków ubocznych;
 • Peeling chemiczny – szczególnie z kwasem glikolowym. To jeden z najchętniej wykonywanych w gabinetach zabiegów. Polega na nakładaniu na skórę, za pomocą pędzla, kwasu glikolowego o stężeniu 70 proc. Po upływie wyznaczonego czasu, który zależy od głębokości, wielkości i grubości rozstępu, kwas jest neutralizowany za pomocą specjalnego preparatu. Aby efekt był widoczny konieczne jest wykonanie serii zabiegów;
 • Endermologia – inaczej lipomasaż. Jego efektem jest drenaż limfatyczny, pozwalający na pozbycie się z organizmu toksyn i rozbitych cząstek tłuszczu;
 • Laser – laserowe usuwanie rozstępów wykonuje się w celu złuszczenia blizn poprzez podgrzanie i odparowanie ich warstw. Światło lasera wykorzystywane podczas zabiegu emitowane jest do skóry, wyrównując jej koloryt, przez co zbliża się do barwy skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około pół godziny. Bezpośrednio po kuracji na skórze może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie, które jednak mijają po kilu godzinach. Dla uzyskania zadowalających efektów zaleca się wykonanie od 4 do 8 zabiegów laseroterapii w odstępach od 6 do 12 tygodni.

Zabiegi kosmetyczne na rozstępy niezastąpienie poprawiają kondycję skóry, jej elastyczność i jędrność. W zależności o ilości i wielkości rozstępów, niezbędne jest wykonywanie zabiegów w seriach, a niekiedy pełna kuracja z optymalnymi, widocznymi efektami trwać może nawet pół roku. Wykonując zabiegi w salonach kosmetycznych warto łączyć je zarówno z peelingami chemicznymi jak i codzienną pielęgnacją skóry w domowym spa.

4 Comments

 1. masłomaślane

  Osobiście mogę polecić peeling chemiczny połączony z mezoterapią w celu usunięcia mniejszych rozstępów. Połączenie tych dwóch zabiegów w pełni usunęło mi blizny po rozstępach.

  Reply
 2. raczekNieboraczek

  U mnie rozstępy z brzucha zniknęły po serii zabiegów w Clinica Cosmetologica za pomocą urządzeń Dermapen oraz Polmar Emerge. Cena zabiegów nie była zbyt zachwycająca, ale myślę, że lepsze to niż wydawać co miesiąc pieniądze na niedziałający balsam na rozstępy.

  Reply
 3. boraBora

  Jeśli chodzi o walkę z rozstępami to kremy na rozstępy są ściemą totalną i nie ma co na nie wydawać pieniędzy, ponieważ tylko będziemy się denerwować, że nie widać żadnych efektów..

  Reply
 4. paluszeksłonymójulubiony

  Ludzie myślą, że taki krem na rozstępy będzie miał jakieś cudowne działanie. Ogólnie to nie ma żadnej dobrej metody na całkowite pozbycie się rozstępów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia jakiś gwiazd filmowych gdzie widać im rozstępy – raczej na fanu ich sobie nie zostawiają:)

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *