Spóźniająca się miesiączka – zwiastun ciąży

5/5 - (6 votes)

Miesiączka a ciąża to jeden z najczęściej wyszukiwanych przez młode kobiety, również nastolatki, tematów w internecie. Wynika to z tezy, jakoby spóźniający się okres był oznaką ciąży. Fizjologia kobiety jest bardzo zróżnicowana, dlatego też trudno rozpatrywać zanik miesiączki jak jedyny pewny i niepodważalny znak zajścia w ciążę.


Cykl miesiączkowy a spóźniający się okres

menstrual padKiedy dziewczynka przestaje być dziewczynką, pojawia się u niej pierwsza miesiączka. Może ona mieć różny charakter – od delikatnego, dwudniowego krwawienia, po masywny kilkudniowy okres z towarzyszącymi mu bólami brzucha. To, jaki charakter mają krwawienia, zależy od gospodarki hormonalnej młodej kobiety, wchodzącej w okres dojrzewania.

Zanim cykl miesiączkowy dziewczynki ureguluje się kompletnie, może minąć około dwóch lat. Przez ten czas nieregularne krwawienia, zbyt długi lub zbyt krótki czas pomiędzy kolejnymi miesiączkami, ich obfitość lub zbyt mała ilość krwawień – nie powinny stanowić powodu do niepokoju. O ile nastolatka nie współżyje, a jeśli współżyje – zabezpiecza się skutecznie – spóźniająca się menstruacja nie wymaga konsultacji z lekarzem. Najprawdopodobniej jest fizjologicznym objawem i nie ma nic wspólnego z zajściem w ciążę.

Miesiączka w ciąży też jest możliwa

Kobiety najczęściej dowiadują się o pierwszych tygodniach swojej ciąży, gdy spóźnia im się okres. Jeśli do tej pory cykle miesiączkowe były regularne, 28-dniowe, wówczas spóźnianie się okresu o więcej niż 2-3 dni jest ewidentnym powodem do zrobienia testu ciążowego. Warto jednak, by kobieta była świadoma również tego, kiedy może się pojawić miesiączka w ciąży. Nie jest to wówczas typowa miesiączka, ale krwawienie lub plamienie. Miesiączka jest ewidentną oznaką braku ciąży, dlatego tych dwóch rzeczy nie powinno się mylić.

Bywa, że nawet w drugim lub trzecim miesiącu ciąży u kobiety może występować delikatne krwawienie. We wczesnej fazie ciąży, czyli między drugim a czwartym tygodniem ciąży, może ono być naturalnym procesem towarzyszącym zagnieżdżaniu się zarodka w ścianie macicy. Warto jednak skonsultować takie plamienie z lekarzem, który wykona odpowiednie badanie pod kątem ewentualnej ciąży pozamacicznej lub sprawdzi, czy nie doszło do poronienia we wczesnej fazie ciąży. Spontaniczne poronienia przed ósmym tygodniem ciąży są niestety dość częste. Towarzyszy im zwykle silny ból w okolicy lędźwi i podbrzuszu, a także silne, dość nagłe krwawienie z intensywnym zabarwieniem krwi na czerwono lub brązowo.

Również pierwsza miesiączka po porodzie jest specyficzna. Może być obfitsza niż do tej pory lub wręcz bardzo skąpa. Przeważnie jednak kobiety zauważają pozytywna zmianę – po porodzie ich miesiączki są często mniej bolesne. Bóle w czasie miesiączki bliżej opisano tutaj.

Postępowanie przy spóźniającym się okresie

Jeśli do tej pory nasze menstruacje pojawiały się regularnie, z maksymalnie dwudniowym opóźnieniem, każde spóźnianie się okresu należy uważnie obserwować. Przede wszystkim należy dać sobie 3-4 dni, kiedy okres może się w końcu pojawić. Bywa, że takie zaburzenie cyklu jest chwilową reakcją na przebyty stres lub zmianę środowiska i nie jest niczym niepokojącym.

Przy spóźniającej się miesiączce należy też zadać sobie pytania o przeżyty ostatnio silny stres, intensywny wysiłek fizyczny, czy nasza dieta nie zmieniła się drastycznie, lub nie zmieniło się nasze otoczenie (na przykład wróciłyśmy z innej strefy klimatycznej po kilku latach pobytu do chłodnej Polski). Następnym etapem, bez względu na odpowiedzi na te pytania – jest test ciążowy, i bez względu na wynik – kontrola u ginekologa.

1 Comment

  1. Yorkshire

    Opóźniona miesiączka to norma w korpo. Jak się z kimś zaprzyjaźnisz, to dowiesz się praktycznie od każdej dziewczyny, że stres jest taki, że opóźniona miesiączka to norma. Trzeba być naprawdę z grubej skorupy, żeby tam wytrzymać po kilkanaście lat, jak niektórzy.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *