Wazektomia to metoda antykoncepcji polegająca na przecięciu nasieniowodów odpowiedzialnych za wprowadzanie plemników do jąder. Plemniki nie mogą wydostawać się z prącia, a więc jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna, ale jednocześnie pacjent musi liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach nieodwracalna.

Czy wazektomia jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Wazektomia to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, jej skuteczność wynosi aż 99%. Choć sam zabieg jest nieinwazyjny, jego skuteczność oceni lekarz po upływie trzech miesięcy, sprawdzając, czy w nasieniu nie ma plemników. Jeśli po 6 miesiącach od wykonania wazektomii są w nasieniu ruchome plemniki, trzeba powtórzyć zabieg. Do tego czasu należy stosować antykoncepcję.

Czy zabieg wazektomii jest bezpieczny?

Sam zabieg wazektomii nie jest skomplikowany, przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym i trwa pół godziny, nie wymaga hospitalizacji, nie jest inwazyjny: nie używa się do niego skalpela. Wazektomia nie powoduje zmian w zdrowiu mężczyzny ani jego gospodarce hormonalnej, a mężczyzna szybko może wrócić do aktywności seksualnej. Jak przebiega zabieg? Pacjent zostaje znieczulony w okolicy moszny i nad nasieniowodem. Lekarz podwiązuje końce nasieniowodów nicią chirurgiczną, zamykając ich światło za pośrednictwem elektrokoagulacji, czyli prądu medycznego wywołującego wysoką temperaturę. Zabieg odczuwalny jest w postaci dotyku, nie powoduje bólu, choć może powodować nieduży dyskomfort. Czasami wymagane jest stosowanie antybiotyku po zabiegu, ale na ogół nie zachodzi taka konieczność.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Zabieg rekonstrukcji ciągłości nasieniowodów nosi nazwę wazo-wazostomii. Trwa kilka godzin, wymaga użycia mikroskopu, wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Około 2% mężczyzn po wykonaniu wazektomii chce przywrócić płodność. Można podjąć się tego w postaci zabiegu odtworzenia ciągłości jajowodów, jednak zabieg ten jest nie tylko skomplikowany, ale też nie da pewności, że uda się odzyskać płodność. W tej grupie są na ogół mężczyźni młodzi i tacy, którzy nie mieli wcześniej dzieci. Szanse na odzyskanie płodności są spore, wynoszą około 60-80% u mężczyzn, którzy poddali się zabiegowi rekonstrukcji niedługo po wazektomii. Szanse na odzyskanie płodności maleją z czasem, po 15 latach od wazektomii wynoszą zaledwie 25%.

Czytaj również: http://chorobyukladumoczowego.pl/

W niektórych krajach można wykonać wazektomię już po osiągnięciu pełnoletności (np. w Stanach Zjednoczonych), a w innych dopiero po 25 roku życia (np. w krajach skandynawskich). W Polsce nie ma zaostrzeń wiekowych, jednak przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadza wywiad i informuje o konsekwencjach wazektomii. Koszt zabiegu to około 2000 zł. Lekarz może odmówić wykonania wazektomii, jeśli decyzja może wpłynąć negatywnie na stan pacjenta (np. depresję z powodu niepłodności w wyniku podjęcia zbyt pochopnej decyzji). Na wypadek gdyby mężczyzna zmienił zdanie i chciał mieć dzieci po zabiegu wazektomii, zaleca się zamrożenie nasienia.

2 Comments

  1. Koniczynka

    Najczęściej jest tak, że wazektomia jest ostatnią deską ratunku, ale niektórzy przesadzają, bo to zawsze jednak jest zabieg, inwazyjny dla organizmu, więc nie wiem czy polecać takie rzeczy…

    Reply
  2. Grubcio

    No wlasnie jest to niby nieskomplikowane ale ryzyko jest zawsze… Poza tym nie wiadomo czy zabieg bedzie skuteczny i czy rzeczywiscie nasieniowody zostana „zablokowane”… Moze jestem zbyt malo odwazny ale mam dopiero 30 lat i na razie nie chce myslec o takiej metodzie antykoncepcji. Ale moze kiedys…

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *