Wirus HPV powoduje bardzo ciężką infekcję, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet. Przewlekłe występowanie wirusa w organizmie niezwykle często powoduje raka szyjki macicy. Aby ustrzec się przed taką ewentualnością, należy jak najszybciej zdiagnozować obecność wirusa i możliwie szybko zatrzymać jego rozwój.
Dwie trzecie populacji dorosłej. Właśnie tyle osób miało styczność z wirusem HPV w organizmie. Jako że infekcja często nie powoduje najmniejszych objawów, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że przez kilka lat byli zakażeni groźnym wirusem. W większości przypadków dochodzi do samoistnego wyleczenia w ciągu dwóch lat. Jednakże słabe organizmy, w których doszło do infekcji, mogą mieć problem ze zwalczeniem wirusa, co w konsekwencji prowadzi do przewlekłego schorzenia. Jest ono niezwykle niebezpieczne dla zdrowia.
Laboratorium online – TEST NA HPV
99,7% – tyle przypadków raka szyjki macicy jest spowodowane obecnością wirusa HPV w organizmie. Warto pamiętać o tym, że ten rodzaj nowotworu najczęściej występuje u kobiet powyżej czterdziestego roku życia. Niestety, w ostatnich latach średnia wieku w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów choroby znacząco spadła. Wynika to z faktu, że młode kobiety coraz wcześniej podejmują inicjację seksualną, co znacznie zwiększa szanse na zarażenie się groźnym wirusem HPV.
Widoczne objawy wirusa HPV pojawiają się w niespełna 10% przypadków zachorowań. Jedynymi widocznymi zmianami są kłykciny kończyste – brodawczaki w okolicach narządów płciowych. Nie wiążą się one z bolesnością, jednakże mogą być zlokalizowane w miejscach, w których spowodują dużą uciążliwość (na przykład w cewce moczowej u mężczyzny). Istotne jest, aby w przypadku wystąpienia takich objawów jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć działania zmierzające do zatrzymania rozwoju wirusa HPV w organizmie.
Sto dwadzieścia różnych odmian ma wirus brodawczaka ludzkiego. Niektóre z nich mają charakter wysokoonkogenny, czyli często powodują zmiany nowotworowe w zainfekowanym organizmie. Większość rodzajów wirusa HPV ma postać niskoonkogenną, w której ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy bądź innego nowotworu jest niewielkie. Informacji o tym, który szczep wirusa HPV jest obecny w naszym organizmie, może nam udzielić genetyczny test HPV. Specjalne zestawy do wykonania testu dostępne są nawet w sieci internetowej.
Sprawdź też: Profilaktyka wirusa HPV
Około jedna trzecia odmian wirusa HPV przenoszona jest drogą płciową. Rodzaj kontaktów seksualnych, podczas których dochodzi do zarażenia, nie ma znaczenia. Do zainfekowania zdrowego organizmu może dojść w trakcie stosunków genitalnych, oralnych oraz analnych. W zapobieganiu zarażeniu wirusem HPV pomocna jest prezerwatywa, jednakże nie zapewnia nam ona stuprocentowej pewności, że do zakażenia nie dojdzie. Szasuje się, że przy zachowaniu odpowiedniego sposobu użycia kondomu daje on nam około siedemdziesiąt pięć procent szansy na to, że do zakażenia nie dojdzie. W przypadku, gdy jesteśmy nosicielami wirusa HPV, warto w całym okresie infekcji zachować wstrzemięźliwość seksualną.