Wspólny objaw chorób układu moczowego – krwiomocz

5/5 - (2 votes)

Zwykle choroby układu moczowego dają szereg różnych objawów. Wśród nich jest krwiomocz, budzący często znaczny niepokój. Wydaje się jednak, że z obawami warto zaczekać do wizyty u lekarza, który często stwierdza, że krew w moczu nie oznacza nic, czym należałoby się do przesady zamartwiać.

Zapalenie dróg moczowych

Najczęstszym schorzeniem układu moczowego jest stan zapalny. Może on dotyczyć pęcherza, wydaje się że najczęściej dotyczy właśnie tego organu, ale może również pojawić się w nerkach czy w cewce moczowej. Nie jest to nic poważnego, jednak wymaga podjęcia leczenia. Krwiomocz może pojawić się podczas zapalenia układu moczowego, jednak nie pojawia się zawsze.

Jeśli chodzi o to, gdzie najczęściej pojawia się stan zapalny istnieją duże różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami. U mężczyzn rzadko kiedy dochodzi do zapalenia pęcherza, niezbyt często również do zapalenia nerek. Jeśli zapalenie już gdzieś się pojawia, to najczęściej w cewce moczowej. Kobiety natomiast narażone są na pojawienie się stanu zapalnego w zasadzie w równej mierze we wszystkich organach. Wynika to z tego, że u kobiet wirusy i bakterie bez trudu przedostają się w głąb układu moczowego. Kobiety mają bardzo krótką cewkę moczową, która nie zapewnia w zasadzie żadnej ochrony przed wirusami i bakteriami.

Specyficzne choroby układu moczowego

Jeśli chodzi o specyficzne schorzenia to najczęściej dotyczą one nerek. Nie sposób nie wymienić tu kamicy nerkowej. W tym schorzeniu krwiomocz pojawia się wyjątkowo często. Jest to właściwie nieodłączny jego objaw, który jednak sam w sobie rzecz jasna jeszcze nie świadczy o występowaniu właśnie tej choroby.

Ponadto, chorobą nieco mniej popularną, o której jednak również warto wspomnieć jest gruźlica nerkowa. Jeśli chodzi o objawy jest bardzo podobna do kamicy. Jakie jednak są te konkretne objawy obu tych chorób oprócz krwi w moczu?

Zobacz też: Portal o kamicy nerkowej i problemach z nerkami – uro.net.pl

Przede wszystkim, pacjenci z gruźlicą nerkową jak i z kamicą nerkową mają poważne problemy podczas oddawania moczu. Po pierwsze lęk wzbudza w nich widok krwiomoczu, po drugie odczuwają ból, który czasem jest do zniesienia, często jednak jest bardzo mocny.

Choroba kłębuszków nerkowych

Charakterystycznym schorzeniem układu moczowego, którego jednym z objawów jest krew w moczu jest choroba kłębuszków nerkowych. Jest ona charakterystyczna, gdyż stosunkowo łatwo jest ją rozpoznać. Przede wszystkim, w chorobie tej pacjenci mają podwyższone ciśnienie, często znacznie. Ponadto, krew w moczu sprawia, że mocz przyjmuje bardzo ciemną barwę. W kamicy czy w gruźlicy nerek barwa moczu jest o wiele jaśniejsza, dlatego też trudno pomylić ze sobą te schorzenia.

Generalnie, krew w moczu nie jest powodem do paniki, lecz raczej po prostu do wizyty u lekarza. Warto pamiętać, że często diagnoza którą usłyszymy nie będzie wcale taka fatalna.

2 Comments

  1. Chrabąszcz

    W sumie to trudno powiedzieć, że krew w moczu od razu musi być objawem zapalenia nerek czy innych chorób układu moczowego. Przecież może się pojawić też w wyniku jakiegoś urazu wewnętrznego, z którego możemy sobie nie zdawać sprawy. Nie ma co panikować i od razu biec do lekarza i krzyczeć, że to krwiomocz i olaboga…

    Reply
  2. Sylwia

    Jak można nie zdawać sobie sprawy z urazu wewnętrznego? To jakiś żart ma być? Krew w moczu nie pojawia się jak katar, bo przyczyny są bardziej konkretne, a i objawów nie można lekceważyć. Zawsze trzeba zgłosić się z tym na badanie.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *