Co na trądzik różowaty? Przyczyny, objawy i leczenie.

bez trądziku
5/5 - (1 vote)

Trądzik różowaty to schorzenie najczęściej dotykające kobiety w wieku 30-50 lat. Mimo nazwy ma on niewiele wspólnego ze zwykłym trądzikiem, który dotyka przeważnie osoby młodsze i nie jest powiązany z rumieniem i pękającymi naczynkami krwionośnymi.

Trądzik różowaty – Objawy

Pierwsze objawy trądziku różowatego to przede wszystkim permanentny rumień na policzkach czy w okolicy nosa, brody, czoła i policzków. Często wraz z rumieniem występują zapalne zmiany na skórze takie jak krostki i drobne grudki. Mimo, że to kobiety głównie cierpią na trądzik różowaty, występuje on również u mężczyzn i często przybiera formę przerostu tkanki na w okolicach nosa. Skóra objęta zmianą staje się wtedy chropowata i fakturą przypomina powierzchnię kalafiora.

Dokładne przyczyny występowania rosacei nie są znane, jest natomiast wiele czynników, które mogą postawić nas w grupie wysokiego ryzyka. Trądzik różowaty często dotyka osoby o cerze naczynkowej, gdyż z wiekiem naczynka stają się słabsze i podatniejsze na pękanie. U kobiet okres, kiedy rosacea atakuje najczęściej, to okres zmian hormonalnych takich jak menopauza, trądzik może też zaatakować w trakcie lub po ciąży, lub po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Oprócz tego rosacea może być powiązana z alergiami i chorobami układu trawiennego, a także z niewłaściwą dietą i ekstremalnymi temperaturami.

Trądzik różowaty – Leczenie

Co na trądzik różowaty? Kiedy podejrzewamy u siebie rozwijający się trądzik różowaty, najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem lub doświadczonym kosmetologiem. Niewłaściwa pielęgnacja i użycie np. maści sterydowych może nam tylko zaszkodzić, dlatego lepiej zasięgnąć profesjonalnej opinii zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek kroki. Dermatolog może przepisać nam leczenie antybiotykami – mimo, że trądzik różowaty nie ma podłoża bakteryjnego, odpowiednio dobrane antybiotyki leczą stany zapalne i zapobiegną dalszemu powstawaniu krost i pękaniu naczynek. Inną metodą jest stosowanie retinoidów, które mają za zadanie blokowanie pracy gruczołów łojowych. Terapia retinoidami przynosi dobre efekty w walce z trądzikiem, jednak ze względu na wachlarz poważnych skutków ubocznych – od wypadania włosów i łuszczenia się skóry, po depresję i wypadanie włosów.

Terapia laserem jest coraz popularniejsza w leczeniu trądziku różowatego. Opiera się ona na stosowaniu różnej długości wiązek światła, które zamykają naczynka krwionośne i ograniczają produkcję sebum. Użycie laseru stymuluje także produkcję kolagenu, który ma za zadanie utrzymanie elastyczności skóry. Oprócz tego w leczeniu trądziku różowatego może być zastosowane leczenie chirurgiczne, jest to jednak rzadko używana metoda i w zdecydowanej większości polecany jest jednak laser lub farmaceutyki, a często kombinacja dwóch metod.

Co więcej na trądzik różowaty?

Oprócz tego, co na trądzik różowaty pod względem pielęgnacji? Odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry są kluczowe w walce z trądzikiem różowatym. Bardzo ważne jest unikanie nadmiernej ekspozycji słonecznej i stosowanie delikatnych kremów z filtrami – nadmierne promieniowanie jest jednym z czynników, który drastycznie może pogorszyć trądzik różowaty w bardzo krótkim czasie. Równie ważne jest unikanie mrozów, które mogę prowadzić do dalszego pękania naczynek i pogłębienia rumienia. Przy trądziku różowatym nie wystarczy zwykły krem na mróz – najlepiej będzie chronić twarz od mrozu kołnierzem czy szalikiem, a także starać się stopniować zmiany temperatur i np. kiedy wchodzimy do ciepłego pomieszczenia prosto z mrozu, zatrzymać się na chwilę w korytarzu czy przedpokoju. Ważne jest także zachowanie delikatności i unikanie ostrych peelingów czy detergentów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *