Każda, nawet najłagodniejsza zmiana skórna może być potencjalnie niebezpieczna. Dlatego też, rogowacenie łojotokowe wymaga konsultacji z lekarzem. Każda brodawka starcza jak i inna narośl na skórze powinno zostać obejrzana przez specjalistę. Niemniej jednak, przed wizytą w gabinecie lekarskim warto mieć pojęcie, z czym ma się prawdopodobnie do czynienia. Dlatego też, dobrze jest wiedzieć, co to takiego brodawka łojotokowa.
Brodawka łojotokowa zdjęcia
Niewątpliwie, zauważając u siebie coś przypominającego brodawkę łojotokową warto obejrzeć zdjęcia tego typu narośli. W internecie jest ich dzisiaj bardzo wiele. Porównanie wyglądu zewnętrznego brodawek ze zdjęć z własnymi pozwala upewnić się w prawidłowej diagnozie. Niemniej jednak, pomimo iż brodawki starcze są dość podobne, nie zawsze muszą być takie same. Warto więc wiedzieć, po jakich cechach je rozpoznać. Do najważniejszych cech, jakie posiadają brodawki łojotokowe z pewnością należą:
- dobrze widoczny zarys granicy
- duża wypukłość brodawki stwarzająca wrażenie nałożenia jej na skórę
- brodawki starcze występują na twarzy i tułowiu
- brak bólu
- brak krwawienia
- brak opuchlizny
- pofałdowanie z wierzchnim wgłębieniem zawierającym zrogowaciały naskórek
Jeśli wykryta narośl na skórze spełnia wszystkie powyższe warunki, a na dodatek brodawka przypomina te ze zdjęć, można się uspokoić, gdyż zmiana skórna prawdopodobnie jest łagodna. Niemnie jednak, profesjonalnego zróżnicowania brodawka łojotokowa a czerniak dokonać może tylko fachowiec, który rozpoznał już dziesiątki złośliwych zmian na skórze. Z tego też względu, każda pojedyncza brodawka powinna być skonsultowana z lekarzem.
Diagnoza i leczenie
Zwykle lekarz musi tylko obejrzeć narośl na skórze, aby wiedzieć, że to rogowacenie łojotokowe. Niemniej jednak, czasami sprawa nie jest tak prosta. Jeśli pojawiają się wątpliwości, czy to co występuje na skórze to brodawki łojotokowe usuwanie może być zalecone ze względów profilaktycznych. Jeśli natomiast lekarz ma pewność, że to brodawki łojotokowe leczenie ich nie jest konieczne, lecz również bywa wskazane. Przede wszystkim chodzi o to, iż łagodne zmiany czasami mogą zmienić się po pewnym okresie czasu w złośliwe. Ponadto, konieczne jest też przeprowadzenie dodatkowych badań, zwłaszcza dotyczących jelit i żołądka. Okazuje się bowiem, że brodawki starcze mogą być objawami nowotworów tych organów.
Jeśli chodzi o wykonanie zabiegu usuwającego brodawki łojotokowe, jest dziś on dosyć prosty. Przeważnie lekarz decyduje się na zamrożenie ich ciekłym azotem. Czasami trzeba powtórzyć czynność kilkukrotnie, jednak ostatecznie brodawka starcza odpada. Podobnie działa laseroterapia. Inną dość popularną metodą jest elektrokoagulacja. Umożliwia ona szybkie usunięcie brodawki przez potraktowanie jej prądem zmiennym.